Cumartesi, Ocak 29, 2022
Ana SayfaHaberlerPeugeot ve Total Le Mans Hypercar geliştiriyor

Peugeot ve Total Le Mans Hypercar geliştiriyor

Peugeot ve Total Le Mans Hypercar geliştiriyor. Peugeot Sport’tan yapılan açıklamada Peugeot ve Total’in 24 Saat Le Mans Yarışı için Le Mans Hypercar (LMH) projesine başlandığı duyuruldu. Bu yıl 88. defa koşulacak Le Mans dayanıklılık yarışı, otomobil tarihinin en önemli etkinliklerinden bir tanesi.

Konu hakkında açıklama yapan Peugeot CEO’su Jean Philippe Imparato,  Le Mans’ı otomobil sporlarının “kutsal kâsesi” olarak tanımladı ve bu yarışın kendi kazananını belirlediğini ifade etti.

LMH kategorisinin seçilme nedeni olarak ise; daha fazla aerodinamik serbestlik sunması ve bu sayede markanın estetik anlayışının da projeye entegre etme imkanı olacağı söylendi. 24 Saatlik Le Mans 2020 çerçevesinde; eskizlerin taslağı hazırlandı, tasarımın ilk konseptleri ortaya çıkarıldı ve boyut açısından gerekli temel unsurlar oluşturuldu.

Neo Performance olarak adlandırılan tasarıma sahip otomobilin eskizleri hazırlandı. Genel yapı, aerodinamik konsept ve motor mimarisi için çeşitli çalışma aşamaları başladıktan sonra, sıra elektrik mimarisi ve ardından hibrit sistemin uygulama konseptine geliyor. Tüm Peugeot Sport teknik departmanları projenin geliştirme sürecine dâhil ediliyor. Hibrit teknolojili yarış otomobili 500 kW güce ve dört tekerlekten çekişe sahip olacak.

Total ile 25 yıldır işbirliği yapan Peugeot’un Le Mans 24 Saat Yarışı’nda 1992-1993’te Peugeot 905 Evo 1B ve 2009’da Peugeot 908 HDi FAP ile toplamda 3 galibiyeti bulunuyor.

Yeni Peugeot 508 test sürüşü yazısını okumak için BURAYA, Peugeot Sport’un ilgili tweet’ine ulaşmak için BURAYA tıklayın!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

 

Kategoriler