Salı, Nisan 16, 2024
spot_img
Ana SayfaHaberlerPeugeot i-Cockpit’e ChatGPT entegre etti

Peugeot i-Cockpit’e ChatGPT entegre etti

Peugeot i-Cockpit’e ChatGPT entegre etti. Peugeot, i-Cockpit’e yapay zeka teknolojisi ChatGPT’yi entegre ettiğini duyurdu. Böylece Peugeot, otomobiline yapay zeka teknolojisi entegre eden ilk markalardan bir tanesi oldu.

Günümüzde pek çok alanda kullanılan ve “Chat Generative Pre-trained Transformer” ifadesinin kısaltması olan üretken yapay zekâ ChatGPT, OpenAI tarafından geliştirilen en ileri teknoloji. Bu teknoloji, kullanıcılarına gelişmiş, doğru ve özlü yanıtlar sunmak üzere büyük bir veri havuzundan yararlanıyor. Peugeot’nun yeni nesil i-Cockpit’inde dokunmatik ekranına entegre edilen kullanıcı dostu yapay zeka, entegre sesli asistan üzerinden çok yalın ve doğal bir şekilde kullanıma sunma iddiasında. Uygun modeller ise: Yeni 208, yeni 2008, yeni 308, yeni 308SW, yeni 408, yeni 508, yeni 508 SW, yeni E-3008, yeni E-RIFTER, yeni E-TRAVELLER, yeni E-Partner, yeni E-Expert ve yakında yeni E-5008.

Ülke ve bölgeye bağlı olarak uygun modellere sahip tüm Peugeot müşterileri, ChatGPT’yi Peugeot Service Store üzerinden etkinleştirebiliyor. Sadece birkaç gün içinde, ilk aşamada sistemin sunulduğu Fransa, Almanya, İspanya, İtalya ve İngiltere’deki Peugeot müşterilerinin yüzde 50’sinden fazlası araçlarındaki üretken yapay zekaya abone olarak bu pilot uygulamaya katıldı. Bu başarıdan güç alan Peugeot, kampanyadan ücretsiz olarak yararlanabilecek müşteri sayısını 6 ay boyunca iki katına çıkarmaya karar verdi (5.000 kullanıcıdan 10.000’e çıktı). Peugeot, bu aşamanın ardından ChatGPT’yi kullanıcı geri bildirimlerini dikkate alarak uygun bağlantılı araca sahip tüm müşterilerle buluşturmayı hedefliyor.

ChatGPT’yi devreye almak için sadece “OK PEUGEOT” ifadesini kullanmak ve sesli bir talepte bulunmak yeterli oluyor. Kullanıcılarla sohbete katılabilen ChatGPT, basit olanlardan karmaşık olanlara kadar pek çok düzeyde farklı soruya yanıt verme becerisine sahip. Örneğin kullanıcı bir şehre vardığında ChatGPT’den hangi anıtları ziyaret edebileceğini belirtmesini ve bu yerlerin tarihini anlatmasını isteyebiliyor. Ayrıca bu bilgilerin ardından otomobilin navigasyon sisteminin kullanıcıyı bahsi geçen noktaya yönlendirmesi de mümkün oluyor. ChatGPT soruları yanıtlamaktan çok daha fazlasını yapabiliyor. Kullanıcı, uzun yolculuklarda çocukların sıkılması durumunda ChatGPT’den çocukların ilgi alanları ile ilgili bir test düzenlemesini isteyebiliyor. Yapay zekâ sadece birkaç saniye içinde saatlerce sürecek eğlence sunabiliyor.

Otomobil.com.tr sitesinde daha önce yayınlanan “yeni yüzlü Peugeot 2008 1.2 Puretech EAT8 test sürüşü” yazısı için BURAYA, Peugeot Türkiye internet sitesine ulaşmak için BURAYA tıklayın!

 

 

 

spot_imgspot_imgspot_img
spot_imgspot_imgspot_img

Kategoriler