Salı, Ağustos 9, 2022
Ana SayfaHaber EkstraÖzel servis araç garantisini bozar mı?

Özel servis araç garantisini bozar mı?

Özel servis araç garantisini bozar mı? Özel serviste yapılan bakım sonrası aracım garanti kapsamı dışında kalır mı? Bu ve bunun gibi sorular, yeni veya garanti süresi henüz bitmemiş araç veya otomobil sahiplerinin sordukları sorulardan.  Bu soruların temel nedeniyse markanın yetkili servislerinde yapılan bakım ücretlerinin çoğu zaman tüketicinin gözünü korkutması.

TOSEF Başkanı Ünal Ünaldı.

TSE 12047 Hizmet Yeterlilik Belgesi önemli

Ülkemizde 81 ilde, 10 derneğin katılımıyla kurulan ve özel servislerin temsilcisi olan Tüm Oto Servisleri Federasyonu (TOSEF) bu konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. TOSEF Başkanı Ünal Ünaldı, “Blok Muafiyeti Kanunu ile birlikte, TSE 12047 Hizmet Yeterlilik Belgesi’ne sahip özel servislerde, araç üreticisinin marka bazında yayınladığı teknik standartlara uygun yapılan bakım ve onarım işlemleri araçların garantisini bozmamakta, korumaktadır. Yetkili servislerin katı tutumları ve yüksek fiyat politikasının önüne geçen bu yasa ile araç sahipleri rahat bir nefes almaktadır” dedi. Yani eğer özel servis TSE 12047 Hizmet Yeterlilik Belgesine sahipse, otomobile yapılan bakım sonrası otomobilin garantisi bozulmuyor.

Birçok araç sahibinin hali hazırda halen 0-5 yaş arasındaki otomobillerini, üretici garantisinin bozulmaması adına bakım ve tadilatlar için yetkili servise götürdüğünü, fakat garanti biter bitmez özel servislere yöneldiğini belirten Ünal Ünaldı sözlerine “Yetkili servisler katı tutumları ve yüksek fiyat politikaları karşısında, üretici garantisini ellerinde bir koz gibi tutuyorlar. Halbuki TSE 12047 Hizmet Yeterlilik Belgesi’ne sahip özel servislerde, araç üreticisinin marka bazında yayınladığı teknik standartlara uygun yapılan periyodik bakım ve onarım işlemleri araçların garantisini bozmamakta, korumaktadır. Burada, üreticinin belirlediği bakım aralığı, üreticinin belirlediği parça markası, referans numarası, onaylı motor yağı ve viskozitesinin kullanılmış olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Blok Muafiyeti Kanunu bunu mümkün kılarak araç sahiplerine rahat bir nefes aldırmaktadır. Halen birçok vatandaşımız bu konu hakkında bilgi sahibi değil. Ayrıca bu kanun, rekabet kurulu düzenlemeleri ile tüketicilerin tüm yasal haklarını koruma altına almaktadır” diye devam etti. 

TSE Hizmet Yeterlilik Belgesi logosu.

“Boyalı araç alınır mı?” haberine ulaşmak için BURAYA, TOSEF internet sitesine ulaşmak için BURAYA tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

 

Kategoriler