Perşembe, Ağustos 11, 2022
Ana SayfaHaber EkstraOtomerkezi.net ikinci el otomobillerde fiyat manipülasyonu konusunda uyarıyor

Otomerkezi.net ikinci el otomobillerde fiyat manipülasyonu konusunda uyarıyor

İkinci el otomobillerde fiyat manipülasyonu. Özellikle 2020 Haziran ayından itibaren ikinci el otomobil piyasasında fiyatlarda olağan dışı yükselişler görülüyor. Bunda Covid-19 salgını nedeniyle otomobillere olan talebin artması, ancak stokların yetersiz olması, manipülasyon, distribütör çatısı altında otomobil satışı yapan bazı firmaların da kendi araçlarının ikinci elini, sıfır km liste fiyatından daha yukarıda satma eğilimi gibi birden fazla faktör etki ediyor.

İkinci el otomobilde fiyat artışı ne zaman duracak?

İkinci el otomobil piyasasının geleceği ile ilgili açıklamalarda bulunan Otomerkezi.net CEO’su Muhammed Ali Karakaş  “Sıfırdaki stok sıkıntısı maalesef halen devam ediyor. Avrupa’da pandemi nedeniyle araç üreticilerinin bazı tesislerini kapatması tehdidi ile sektör karşı karşıya. Eğer kurdaki artış hızı düşerse, salgının seyri ve sosyal, ekonomik hayata etkisi hafiflerse, 2021 yılı ilk çeyreği sonunda fiyatlardaki artış duracaktır diye öngörüyoruz” dedi.

Karakaş ayrıca “Araç almayı düşünenler, artık beklemesin. Otomobillerin yatırım aracına dönüştüğü pazar şartlarında her beklediğiniz gün kaybediyorsunuz” açıklamasında bulundu. Hali hazırda bir aracı olan ve yeni bir araç satın almayı düşünenler için de tavsiye veren Karakaş “Otomobil sahibi vatandaş için şu an mümkün olduğunca maksimum fiyatlı aracı almak daha mantıklı. 20 bin TL’lik araç 30 bin TL’ye çıkarken, 60 bin TL’lik aracın fiyatı 90 bin TL’ye, 120 bin TL’lik aracın fiyatı 160 bin TL çıkabiliyor. Kullandığınız aracın fiyat artışı da muhakkak devam eder. Fakat yarın değiştirmeye kalktığınızda kendi aracınızla beğendiğiniz araç arasındaki makas artabilir ve aracınızı yenileme şansınız kalmayabilir. Bu sebeple bu dönemin yıl sonuna kadar yenilenme dönemi olarak görülmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Kaos ve afet koşullarında toplumumuzda kolay para kazanma eğilimi olduğuna dikkat çeken Karakaş “Bazı kişiler aynı IP adresinden birkaç gün içinde 6 bine yakın sahte ilan giriyor. Bazı otomobil kulüpleri ise araçlarını satma niyetleri olmadığı halde topluca yüksek fiyattan ilan veriyor. Tüm bu manipülasyonların önünü almanın tek yolu, yeni kurallar ya da yaptırımlar uygulamak değil, finansal ve sektörel istikrarı sağlamaktan geçiyor. Eğer kurdaki artış hızı düşerse, salgının seyri ve sosyal, ekonomik hayata etkisi hafiflerse, 2021 yılı ilk çeyreği sonunda fiyatlardaki artış duracaktır diye öngörüyoruz” yorumunda bulundu.

Otomobil.com.tr sitesinde yayınlanan bir önceki Otomerkezi.net haberi için BURAYA, Otomerkezi.net internet sitesine ulaşmak için BURAYA tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

 

Kategoriler