Salı, Ocak 25, 2022
Ana SayfaAraç KiralamaOperasyonel kiralamada en çok tercih edilen markalar

Operasyonel kiralamada en çok tercih edilen markalar

Operasyonel kiralamada en çok tercih edilen markalar. 2020 yılının ilk dokuz aylık döneminde operasyonel kiralama sektöründe 5 milyar 600 milyon TL’lik yatırım yapıldığı açıklandı. Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER) tarafından yayınlanan “Operasyonel Kiralama Sektör Raporu”na göre operasyonel kiralamaya yönelik olarak 29.000  adetlik yeni kiralık araç alındı. Bu sayı 2020’nin ilk 9 ayından Türkiye’de satılan otomobillerin yüzde 7.5’lik kısmının operasyonel kiralamada kullanıldığı anlamına geliyor.

Bu dönemde aktif büyüklüğü 31,5 milyar TL’ye kadar ulaşan sektörün filosundaki araç sayısı ise 249 bin 800 adet oldu. Konuyla ilgili değerlendirmesinde döviz kurlarında yaşanan yükseliş ve ÖTV baremlerinde yapılan son değişiklikle birlikte operasyonel kiralama sektöründe dengelerin değiştiğini vurgulayan TOKKDER Yönetim Kurulu Başkanı İnan Ekici, “Talebin yerli ve alt segmentteki araçlara kaymakta olduğunu söyleyebiliriz. Tasarruf etmek isteyen birçok sektör müşterisi, bu dönemde kiralama yöntemiyle edindiği mevcut araçlarını yenilemek yerine, bu araçların kira sürelerini uzatmak istiyor. Mevzuat gereği sektör olarak 48 aydan uzun süreli araç kiralaması yapamamaktayız. Bu durumun aşılması için ilgili devlet kurumları nezdinde girişimlerimizi sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

Operasyonel kiralamada en çok Renault tercih edildi

TOKKDER raporuna göre, ilk dokuz ayda Renault yüzde 25,9’luk pay ile Türkiye operasyonel araç kiralama sektörünün en çok tercih edilen markası oldu. Renault’u yüzde 14,5 ile Fiat, yüzde 11,6 ile Volkswagen ve yüzde 11,4 ile Ford markaları takip etti. Sektörün araç parkının yüzde 50,7 gibi önemli bir kısmı kompakt sınıf (C segmenti) araçlardan oluşurken, küçük sınıf (B segmenti) araçlar yüzde 26,6 ve üst orta sınıf (D segmenti) araçlar 13,2 pay aldı. Bu dönemde, SUV gövde tipli araçların operasyonel kiralamadaki payı ise yüzde 5,1 olarak gerçekleşti. Rapora göre ayrıca, sektörün araç parkının yüzde 89,5’ini dizel araçların oluşturması dikkat çekerken, otomatik vitesli araçların payı ise yüzde 64,7 olarak gerçekleşti.

Otomobil.com.tr sitesinde daha önce yayınlanan “Operasyonel kiralamada en çok tercih edilen marka Renault” haberi için BURAYA, TOKKDER internet sitesine ulaşmak için BURAYA tıklayın!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

 

Kategoriler