Cuma, Temmuz 19, 2024
Ana SayfaAraç KiralamaOperasyonel kiralamada ilk tercih Renault

Operasyonel kiralamada ilk tercih Renault

Operasyonel kiralamada ilk tercih Renault. Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği’nin (TOKKDER) yayınladığı 2020’nin ilk çeyrek (Ocak-Mart) raporuna göre, operasyonel araç kiralama sektörü bu dönemde 1.3 milyar TL’lik yatırımla 7.800 aracı filosuna kattı. Bu sayı 2020’nin ilk çeyreğinde Türkiye’de satılan yeni otomobillerin yaklaşık yüzde 8’ine denk geliyor. 

2020 yılının ilk 3 aylık döneminde filo araç kiralama sektöründe filoya eklenen araçların marka dağılımı ise şu şekilde: Renault yüzde 26.5, Fiat yüzde 13.5, Volkswagen yüzde 12,Ford yüzde 10.8. Sektörün araç parkının yarısı kompakt sınıf (C segmenti) araçlardan oluşurken, küçük sınıf (B segmenti) araçlar yüzde 27,6, orta sınıf araçlar (D segmenti) ise yüzde 13,9 pay aldı. Filodaki SUV araçların payı yüzde 4,6 olurken, hafif ticari araçların payı ise yüzde 4 oldu. Bu dönemde, sektörün araç parkının yüzde 92,9’unu dizel yakıtlı araçlar, yüzde 6.4’ünü ise benzinli araçlar oluşturdu. Bu araçların yüzde 61.4’ü otomatik vitesli olarak tercih edilirken, manuel vitesli araçların oranı yüzde 38.6 olarak gerçekleşti.

Koronavirüs (Covid-19) konusunda da değerlendirme yapan TOKKDER Yönetim Kurulu Başkanı İnan Ekici,  bu sürecin henüz operasyonel araç kiralama sektörünü tam anlamıyla etkilemediğini ifade etti. Ancak kısa dönem ve günlük kiralamada Nisan ayında iş hacminde yüzde 50-60 düşüş olduğunu da sözlerine ekledi.

TOKKDER internet sayfasına ulaşmak için BURAYA, otomobil.com.tr sitesindeki araç kiralama haberleri için BURAYA tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

 

spot_imgspot_imgspot_img
spot_imgspot_imgspot_img

Kategoriler