Salı, Ocak 25, 2022
Ana SayfaÇevreOpel Vivaro-e Hydrogen

Opel Vivaro-e Hydrogen

Opel Vivaro-e Hydrogen tanıtıldı.  Opel’in hafif ticari aracı Vivaro, şarj edilebilir yakıt hücreli versiyona kavuştu. Vivaro-e Hydrogen, yakıt hücreli elektrikli araç (FCEV) olarak tanımlanan bir araç. Sıfır emisyonlu bir araç olan Vivaro-e Hydrogen’ deki şarj edilebilir yakıt hücresi sistemi, aracın kaputunun altındaki mevcut güç-aktarma sistemiyle yakıt hücresi sistemini entegre ediyor. Vivaro-e BEV’nin bataryası üç adet 700 bar hidrojen tankı ile değiştirilerek; karbon fiber silindirlerin sadece üç dakikada dolması ve WLTP normuna göre 400 km’nin üzerinde menzil sağlıyor.  Opel Vivaro-e HYDROGEN, 45 kW’lık yakıt hücresi ile karayolu sürüşleri için gerekli olan enerjiyi üretirken, ön koltukların altına yerleştirilen 10,5 kWh kapasiteli lityum iyon batarya ise ilk hareket veya hızlanma gibi güç gereksinimin olduğu sürüş koşullarında ek güç sağlıyor. Bu tür durumlarda batarya güç ihtiyacını karşıladığından, yakıt hücresi optimum çalışma koşullarında çalışabiliyor. Batarya rejeneratif fren imkânı sunarken, şarj etme çözümü bataryayı örneğin bir şarj istasyonunda şarj etme imkânı da tanıyor. Batarya, 50 km boyunca tamamen batarya elektrikli sürüş menzili sunuyor.

Konu hakkında “Hidrojen, fosil yakıtlardan arındırılmış bir gelecekte entegre ve verimli enerji sisteminin temel unsuru olabilir” açıklamasını yapan Opel CEO’su Michael Lohscheller, “Hidrojen yakıt hücreli araç teknolojilerinde 20 yıldan daha uzun süredir deneyime sahibiz. Dünyada sıfır emisyon, uzun sürüş menzili ve sadece üç dakikada şarj ayrıcalığını bir arada sunan neredeyse başka güç-aktarma sistemi yok” dedi.

Vivaro-e HYDROGEN, Rüsselsheim’da Opel Özel Araçlar (OSV) tarafından 4,95 metre ve 5,30 metre olmak üzere iki farklı gövde uzunluğu ile üretilecek. Aracın yola çıkması ise bu yılın sonbahar aylarında olacak. Opel, 2024 yılına kadar tüm binek ve hafif ticari modellerinin bir elektrikli versiyonunu sunacak.

Otomobil.com.tr sitesinde yayınlanan bir önceki Opel haberine ulaşmak için BURAYA, Opel Almanya internet sitesine ulaşmak için BURAYA tıklayın!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

 

Kategoriler