Perşembe, Ağustos 11, 2022
Ana SayfaHaberlerNissan Z Proto tanıtıldı

Nissan Z Proto tanıtıldı

Nissan Z Proto tanıtıldı. Nissan, efsanevi Z spor otomobil serisinin yeni neslinin prototip aracı olan Nissan Z Proto’yu tanıttı. Japonya’nın Yokohama kentindeki Nissan Pavilion’dan yayınlanan online tanıtımda gösterilen otomobilin kapsamlı teknik özellikleri açıklamadı. Bildiğimiz, Z Proto’nun V6 silindirli, çift turbolu bir motora sahip olduğu. Ayrıca bu otomobil saf spor otomobil tutkunların seveceği şekilde 6 ileri oranlı manuel şanzımana sahip.

Konuyla ilgili açıklama yapan Nissan CEO’su Makoto Uchida, Z’nin saf bir spor otomobil olduğunu ve Nissan’ın ruhunu yansıttığını ifade etti ve otomobilin Nissan NEXT dönüşüm planlarında anahtar model olduğunu belirtti.

Tasarımında geçmiş Z modellerinden izler bulunan Z Proto’nun rengi de S30 karoser kodlu Z ve Z32 karoser kodlu 300ZX’in üretildikleri dönemdeki popüler renkleri olan sarıyı çağrıştırmak için seçilmiş. Otomobilin motor kaputunun formu, gözyaşı tasarımlı LED farları ve tavan çizgisi geleneksel Z spor otomobil geleneğinin modernize edilmiş hali. İki yarım daire formlu LED gündüz farları 1970’lerde sadece Japonya’da satılan 240ZG’yi hatırlatırken,  stop lambaları 300ZX ilham alınarak tasarlanmış.

4382 mm mm uzunluğa, 1850 mm genişliğe ve 1310 mm yüksekliğe sahip otomobilde ön lastikler 255/40R19, arka lastikler 285/35R19 ölçüsünde.

İç mekânda, aynı dış tasarımda olduğu gibi, geleneksel hatlar ile modern detayların harmanlanması ile ortaya çıkmış ve bu konuda motorsporları profesyonellerinden tavsiyeler alınmış.

Otomobil.com.tr sitesinde yayınladığımız Nissan Micra test sürüşü yazısı için BURAYA, Nissan Amerika internet sitesine ulaşmak için BURAYA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

 

Kategoriler