Cuma, Mayıs 17, 2024
spot_img
Ana SayfaHaber EkstraNihat Ergün Bosch Bursa fabrikasını ziyaret etti

Nihat Ergün Bosch Bursa fabrikasını ziyaret etti

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Bursa Valisi Şahabettin Harput ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin de bulunduğu bir heyetle birlikte Bosch Bursa Fabrikası’nı gezdi. Ziyaret sırasında Bakan ve heyetini ağırlayan Bosch Türkiye Temsilcisi Steven Young, grubun otomotiv ve teknoloji alanında Türkiye’de gerçekleştirdiği yatırımlar hakkında bilgi verdi.

 

Bosch Türkiye Temsilcisi Steven Young, Bursa fabrikasının otomotiv yan sanayisi anlamında Bosch’un dünyadaki en değerli tesislerinden olduğunu belirterek, “Fabrikamız, Türkiye’deki otomotiv uygulama merkezi olmasının yanı sıra aslında know-how transfer merkezi haline de gelmiştir” diye konuştu. Bakan Nihat Ergün de ziyaret sırasında Bursa başta olmak üzere Yalova, Kocaeli ve Sakarya’da otomotiv açısından birbirini destekleyen bir ekosistemin oluştuğuna dikkat çekerek, bu havzanın ABD’deki Detroit benzeri bir üretim merkezi haline gelmeye başladığını söyledi.

 

Bosch Bursa Fabrikası’nda 30’dan fazla araç markası için özellikle dizel ve benzinli enjeksiyon sistemleri üretiliyor ve bunlar Avrupa başta olmak üzere tüm dünyaya ihraç ediliyor. Dünyada üretilen her 5 dizel motorlu araçtan 1’inin enjektörleri Bursa fabrikasından çıkıyor. Yapılan açıklamaya göre, 2013 yılı sonuna kadar, yeni ürünler ve teknolojiler için 330 milyon Euro tutarında yatırım ve 1500 kişilik ek istihdam gerçekleştirilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

 

spot_imgspot_imgspot_img
spot_imgspot_imgspot_img

Kategoriler