Cuma, Şubat 26, 2021
Ana Sayfa Diğer Mercedes marka ismi 120 yaşında

Mercedes marka ismi 120 yaşında

Mercedes marka ismi 120 yaşında. Mercedes marka ismi 2 Nisan 2020’de 120’nci yaşını kutladı. Mercedes-Benz, kuşkusuz ki  tarihi en zengin otomobil markası… Sadece otomotiv markası olarak değil, genel anlamda da dünyanın en bilinir marka isimlerinden bir tanesi olan Mercedes’in otomobil meraklıların bildiği, ilginç bir hikâyesi var.  Öncelikle hikâyenin en başından başlayalım. Yani otomobilin icadından… Daha sonra adım adım Mercedes-Benz isminin doğuşuna geleceğiz.

Carl Benz’in 1886 yılında patentini aldığı ilk otomobil: Benz Patent Car.

Karl Benz’in insanlığa hediye ettiği ve gerçek bir hayal olan otomobil, 29 Ocak 1886’da Berlin Patent Ofisi’nde 37.435 patent numarasıyla “benzinli motorla sürülen araç” olarak tescillenmiş oldu. Karl Benz kadar büyük bir mühendis olan Gottlieb Daimler ve onun ömür boyu ortağı olan Wilhelm Maybach da bu konuda çalışmalar yapıyordu. Carl Benz’in ilk otomobili üretmesinden birkaç ay sonra bir arabaya (fayton) motor adapte ederek ilk dört tekerlekli otomobil olarak kabul edilen Daimler Motorkutsche’yi meydana getirdiler.  Carl Benz ve Gottlieb Daimler birbirleri ile hiç tanışmadılar.

Gottlieb Daimler 1886 yılında kendi üretimi motorlu arabanın arka koltuğunda. Direksiyonda oğlu Adolf Daimler.

Ancak Karl Benz’in kurduğu Benz & Cie. ile Gottlieb Daimler-Wilhelm Maybach tarafından kurulan Daimler-Motoren-Gesellschaft 1926 yılında birleşerek Daimler-Benz adını aldı ve otomobillerinde Mercedes-Benz ismini kullandı. Peki, Mercedes ismi nasıl doğdu, Mercedes ismi nereden gelir, Mercedes’in hikâyesi nedir?

Mercedes adı nereden geliyor?

Kısaca söylemek gerekirse Mercedes isminin hikâyesi, otomobil satışı yapan iş adamı Emil Jellinek’in, Daimler’den aldığı otomobillerle başlar. Daimler’in 1900 yılında ölümünden sonra şirket için çalışmalar yapmaya devam eden Maybach’ın tasarımı olan 35 HP’lik modele,Emil Jellinek’in kızı olan Mercedes’in adının verilmesiyle, ilk Mercedes isimli otomobil 1900 yılında tarih sahnesine çıkmış oldu. 2 Nisan 1900’den itibaren Daimler otomobillerinde Mercedes ismini kullanmaya başladı. 2 Nisan 2020’deyse Mercedes marka ismi 120 yaşında.

İş adamı ve otomobil tutkunu Emil Jellinek kızı Mercedes ile. Bu fotoğraf 1895’te çekldiğinde küçük Mercedes tarihe geçeceini bilmiyordu. Emil Jellinek daha sonra kızının adını, soyadı olarak alarak muhtemelen tarihte bunu yapan ilk baba oldu. Mercedes marka ismi 120 yaşında.

Hikayenin devamı için aşağıdaki sayfa sekmesine tıklayın!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

 

Kategoriler