Salı, Eylül 21, 2021
Ana SayfaDiğerKoronavirüs otomobil satışlarını etkileyecek mi?

Koronavirüs otomobil satışlarını etkileyecek mi?

Koronavirüs otomobil satışlarını etkileyecek mi?

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve daha sonra dünya üzerindeki 188 ülkeye yayılan; Mart 2020 itibarı ile de kendisini Türkiye’de ve Avrupa’da hissettirmeye başlayan Coronavirus (COVID-19), ölümlere neden oluyor, sosyal ve ekonomik hayatı etkiliyor. Peki, korononavirüs otomobil satışlarını etkileyecek mi? Otomotiv sektörünün en büyük veri ve ikinci el fiyatlandırma şirketi Cardata’nın Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, yaptığı açıklamada koronavirüse rağmen sene başında ön gördükleri 710 bin adetlik otomotiv pazarı tahmininin yaşanan salgın dolayısıyla azalmayacağını ifade etti.

Hüsamettin Yalçın yaptığı açıklamada, “710 bin adetlik pazar tahminimizi Koronavirüs’ün yarattığı etkilere rağmen ertelenmiş talep, düşmeye devam eden faizler ve büyüme beklentileri nedeniyle hala koruyoruz. Ayrıca, markaların sene başında, daha bu salgın yayılmadan önce yüksek adetlerde üretim siparişleri vermesi de pazarı yukarıya taşıyacaktır. Koronavirüs salgınının önümüzdeki 3 ayda tedarik zincirinde yaratacağı sıkıntılara rağmen, birikecek talep Temmuz gibi satışa dönmeye başlayacak ve pazar yükselmeye devam edecektir” dedi.

2020’nin Mart ve Nisan aylarında Türkiye’de toplamda 160 bin adet civarı bir araç satışı tahmin ettiklerini söyleyen Yalçın “Otomobil satın almak isteyenler Mart başına kadar çok ciddi bir talep yarattılar. Hatta birçok marka Nisan’dan Haziran’a kadar olan dönem için tüm araçlarını sattığını ve Temmuz’a gün yazdıklarını bile belirtti. Şu anda talep, enteresandır ki, Koronavirüs salgınına rağmen artarak devam ediyor. Çünkü, salgınla birlikte insanlar hijyen endişeleri sebebiyle toplu taşıma kullanmak yerine kendilerine ait bir otomobil satın almak istiyor. Bu da talebi canlı tutuyor ” açıklamasında bulundu.

Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın.
İkinci el pazarı ne olacak?

İkinci el pazarı için de açıklamalarda bulunan Yalçın, ikinci eldeki suni artışın bir süre daha devam edeceğini öngördüklerini söyledi ve “İkinci el pazarı için yapmış olduğumuz detaylı araştırmalar ve Cardata ikinci el araç fiyatlandırma sistemini kullanan yaklaşık 750 yetkili satıcıdan aldığımız fiyat bilgileri, yükseliş trendinin devam ettiğini gösteriyor. İkinci el araç fiyatları Mart ayında da yükselmeye devam ediyor. Sıfır kilometre araç tedarikinin yetersiz olması nedeniyle cebinde parası olan müşteri ikinci ele yöneliyor. Böylelikle talep yine ikici ele kayıyor. Tüm bunların farkında olan ikinci el satıcısı da, araç fiyatlarını yükseltmeye devam ediyor. Fakat daha önce de belirttiğimiz gibi bu suni bir yükseliş. Yani piyasadaki satılan ikinci el araçlara göre olan bir yükseliş değil.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

 

Kategoriler