Cuma, Mayıs 17, 2024
spot_img
Ana SayfaHaberlerKia elektrikli otomobil sürüş günü

Kia elektrikli otomobil sürüş günü

Kia elektrikli otomobil sürüş günü. Kia Türkiye, markanın elektrikli otomobil vizyonunu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde düzenlediği basın toplantısı ile açıkladı. Etkinlikte Zet Karting Pisti’nde tamamen elektrikli Kia EV6 ve tamamen elektrikli Kia Niro’yu da kullanma fırsatı bulduk. Basın toplantısında konuşan Kia Türkiye Genel Müdürü Can Ağyel, ‘Kia’nın 2020 yılında açıkladığı Plan S stratejisi ve 2030 yılı yol haritamız kapsamında elektrikli ürün gamımızı Türkiye’de de genişletmeye ve globalde başlayan dönüşüm yolculuğumuza devam ediyoruz. Kia, 2027 yılına kadar 14 elektrikli model geliştireceğini açıklamıştı. Yeni EV 6 ve Yeni Niro EV bu strateji doğrultusunda geliştirilen iki yeni modelimiz. Gelecek vizyonumuzla otonom sürüş teknolojilerini tüm araçlarımızda genişletmeyi, elektrikli ya da elektrik destekli motora sahip araçlarımızla hedeflerimize ulaşmayı istiyoruz’ dedi.

Kia Genel Müdürü Can Ağyel

Kia’nın küresel ölçekte 2022 yılı sonunda toplam satışlarının yüzde 5’inin elektrikli araçlardan sağlanacağını söyleyen Ağyel, “Ulaşımın geleceğine yapılan yatırımla birlikte bu oran hızla artacak. 2026’da toplam satışların yüzde 21’i, 2030’da ise yüzde 30’u tam elektrikli araçlardan elde edilecek. Hibrit araçların da dâhil edilmesiyle toplam satışlar içerisinde elektrikli ve elektrik destekli araçların payı yüzde 52’ye ulaşacak. Kia, global arenada 2030 yılında 1,2 milyonu elektrikli olmak üzere 4 milyon adet araç satmayı; bağlanabilirlik ve otonom sürüş teknolojilerini tüm araçlarında genişletmeyi ve PBV (amaca yönelik ticari araç) pazarında liderliği hedefliyor” şeklinde konuştu.

Kia’nın kompakt segmentte (C segmenti) mücadele eden modeli Niro EV,  1.470.000 TL’lik fiyatla satılıyor. Otomobilde görev yapan elektro motor 204 HP güç ve 255 Nm tork üretiyor. 0-100 km/h hızlanmasını 7.8 saniyede tamamlayan Niro EV, maksimum 167 km/h hıza ulaşabiliyor. Batarya kapasitesi 64.8 kWh olan otomobil WLTP normuna göre 460 km menzile ulaşabiliyor.

Kia Niro EV

Kia’nın diğer elektrikli modeli EV6, E segmenti olarak bilinen üst orta segmentte yer alıyor. Modern tasarımı ile dikkat çeken EV6, markanın elektrikli otomobil altyapısı E-GMP’yi kullanan ilk model ülkemizde 77.4 kWh’lik bataryalı, AWD aktarmalı versiyonu ile satılıyor. Önde ver arka olmak üzere 2 elektromotora sahip otomobilin toplam sistem gücü325 HP, toplam sistem torku ise 605 Nm. 0-100 km/h hızlanmasını 5.2 saniyede tamamlayan EV 6, maksimum 188 km/h hıza ulaşabiliyor. Batarya kapasitesi 77.4 kWh olan otomobil WLTP normuna göre 506 km menzile ulaşabiliyor. Kia EV6 2.100.000 TL’den başlayan fiyatlarla satılıyor. 2022 yılının sonunda 585 HP’lik Kia EV6 GT versiyonu da satışa sunulacak.

Otomobil.com.tr sitesinde daha önce yayınlanan Kia Niro EV satışa sunulma haberi için BURAYA, Kia Sportage test süsüşü için BURAYA, Kia Türkiye internet sitesine ulaşmak için BURAYA tıklayın!

spot_imgspot_imgspot_img
spot_imgspot_imgspot_img

Kategoriler