Cuma, Temmuz 19, 2024
Ana SayfaEkonomiİkinci elde fiyatlar düşecek mi?

İkinci elde fiyatlar düşecek mi?

İkinci elde fiyatlar düşecek mi? Son dönemde otomotiv pazarında en çok konuşulan konuların başında ikinci el otomobillerin yükselen fiyatları geliyor. En çok sorulan soru da ikinci el otomobillerin fiyatlarının düşüp-düşmeyeceği ile ilgili. İyimser tahmin yapanlar ikinci elde fiyatların Ekim ayından itibaren biraz daha normalleşeceğini ön görürken, durum bunun tersi de olabilir. Konu hakkında açıklama yapan otomotiv sektörünün en büyük veri ve ikinci el fiyatlandırma şirketi Cardata’nın Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın ikinci elde satışlara paralel olarak ikinci el araç fiyatlarının yıl sonuna kadar kademeli olarak artmaya devam edeceğini ifade etti. 

İkinci elde fiyatlar artacak

Yalçın ayrıca “Yıl sonuna kadar ikinci el satışları katlanarak devem ederken ikinci el fiyatları ise kesinlikle düşmeyecektir. Çünkü, otomotiv fabrikaları tüm dünyada üretime Mayıs ayında başladı ve kademeli olarak üretim yapıyorlar. Eylül ayından itibaren yeni satışa sunulacak yerli veya ithal tüm araçların kur farkı nedeniyle yüksek fiyattan satışa çıkacağını düşünüyoruz. Bu bağlamda, sıfır kilometre araç fiyatları yüksek kaldıkça ikinci el fiyatı da düşmeyecektir. Cardata olarak, ikinci el fiyatlarının belli yüzdelerle her ay artacağını öngörüyoruz” dedi.

Geçtiğimiz senenin Ağustos-Aralık döneminde pazarın 273 bin adet olduğunu hatırlatan Yalçın, “Bugün geldiğimiz noktada, Temmuz ayı satışları da göz önüne alındığında yılın son 5 ayı için 360 ila 380 bin adet bandında sıfır kilometre araç satışı bekliyoruz. Yıl sonunda ise toplam pazarın 710 bin adet seviyelerinde kapanmasını öngörmekteyiz” dedi.

Sıfır araç fiyatlarının kademeli şekilde artacak olmasının sektörde ve araç satışlarında fazla bir etki yaratmayacağını söyleyen Yalçın, yıllardır ötelenen bir talep olduğunu da sözlerine ekledi. Yalçın sözlerine “Bugün aylar sonrası için sipariş veren birçok insan var. Dolayısıyla sıfır satışları sene sonuna kadar artarak devam eder. Pandemi nedeniyle çok farklı bir sene yaşıyoruz. Pandemi döneminde pazarın 400 – 450 bin bandında kapanacağı tahmin ediliyordu. Geldiğimiz noktada, marka temsilcileri tarafından 650 bin adetler hatta daha yukarı rakamlar telaffuz ediliyor. Bu sene en çok aracı banttan indiren veya en fazla araç ithal edip pazara sunan markalar adeta yok satacaktır” diye devam etti.

Otomobil.com.tr sitesinde daha önce yayınlanan ikinci elde en çok satılan otomobiller haberi için BURAYA, koronavirüs salgınının otomobil satışlarına etkisi konulu haber için BURAYA, Cardata internet sitesine ulaşmak için BURAYA tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

 

spot_imgspot_imgspot_img
spot_imgspot_imgspot_img

Kategoriler