Salı, Ağustos 9, 2022
Ana SayfaHaber Ekstraİkinci elde araç değer kaybı

İkinci elde araç değer kaybı

İkinci elde araç değer kaybı. İkinci el otomobil veya genel olarak ikinci el araç pazarında hayatın gerçeğine aykırı olarak artan fiyatlar, ikinci el araç almak isteyenleri düşündüren bir konu. Tüketicileri düşündüren diğer bir noktaysa ikinci el araçlardaki hasar durumu ve bunların fiyata olan etkisi.  Konuyla ilgili olarak Türkiye Sigorta Eksperleri Derneği’nden bu konularla ilgili bir açıklama geldi.

Araç değer kaybı belgesi

Türkiye Sigorta Eksperleri Derneği Başkanı ve TOBB Sigorta Eksperleri İcra Komitesi Başkanı Ahmet Nedim Erdem, kaza geçmişi olan araçların alım-satımında, araç değer kaybı belgesi zorunlu kılındığı takdirde özellikle ağır hasar kayıtlı, yüksek TRAMER kayıtlı, çok değişen-boyanan parçası olan araçların fiyatlarının, orijinalliği korunmuş araçlara göre düşeceğine ve 3’üncü şahısların mağduriyetinin önüne geçilebileceğini ifade etti. Erdem, bu konuda TOSEF Tüm Oto Servisleri Federasyonu ile görüştüklerini belirtti.

Türkiye Sigorta Eksperleri Derneği Başkanı ve TOBB Sigorta Eksperleri İcra Komitesi Başkanı Ahmet Nedim Erdem.

Son dönemde ikinci el araç fiyatlarının yükselişiyle birlikte, bazı araç modellerinde ağır hasar kayıtlı olmasına karşın, yüksek fiyatlar istenmesi ve kaza geçmişi olan araçların fiyatlarında dengesizliklerle daha sık karşılaşılıyor. Türkiye Sigorta Eksperleri Derneği (TÜSED) birçok araç kullanıcısının “araç değer kaybı” konusu hakkında bilgi sahibi olmadığını belirtiyor.  

Dernek başkanı Erdem, konu ile ilgili “Kazası olan aracın değer kaybı, alıcı ve satıcı arasında pazarlık usulü ile belirleniyor. Bu durum tarafların en azından birinin mağduriyetine kuvvetle sebebiyet veriyor. Fakat araç değer kaybının resmi olarak belgelendirilmesi, tüm mağduriyetin önüne geçecektir. İkinci el araç satışına konu tüm araçların istisnasız olarak tamamının değer kayıplarının tespit edilerek Sigorta Bilgi Merkezi  (SBM)  veya benzeri bir platform üzerine girişlerinin sağlanabilmesi ancak yeni yasal düzenlemeler ile sağlanabilir. Böyle bir yasal düzenleme halinde tarafsız ve bağımsız olarak hizmet vermekte olan TOBB Sigorta Eksperleri İcra Komitesi levhasında kayıtlı ilgili branşta ruhsat sahibi sigorta eksperleri değer kaybı tutarının tam, doğru ve eksiksiz olarak tespiti ile tarafların haklarının korunmasının teminatı olacaktır” dedi.

Boyalı araç alınır mı haberine ulaşmak için BURAYA, Türkiye Sigorta Eksperleri Derneği internet sitesine ulaşmak için BURAYA tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

 

Kategoriler