Çarşamba, Şubat 21, 2024
spot_img
Ana SayfaEkonomiHyundai, Suudi Arabistan’da fabrika açacak

Hyundai, Suudi Arabistan’da fabrika açacak

spot_imgspot_imgspot_img

Hyundai, Suudi Arabistan’da fabrika açacak. Hyundai Motor Company Suudi Arabistan’da yeni bir fabrika açacağını duyurdu. Hyundai Motor Company, Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu (PIF) ile ülkede yüksek otomasyona dayalı bir üretim tesisi kurmak üzere ortak girişim anlaşması imzaladı. Bu anlaşmaya göre; PIF, yeni ortak girişimde yüzde 70 hisseye sahip olacak ve Hyundai ise kalan yüzde 30 hisse ile girişimi destekleyecek. Hyundai aynı zamanda, üretimde teknik ve ticari destek sağlayarak stratejik bir teknoloji ortağı olarak da hareket edecek. Projenin toplam yatırımının 500 milyon doları aşması bekleniyor.

Suudi-Kore İş Forumu’nda duyurulan bu ortak girişim, hem içten yanmalı motorlu (ICE) hem de elektrikli araçlar (EV) dahil olmak üzere yılda 50.000 araç üretmeyi hedefliyor. Temelinin 2024 yılında atılması planlanan tesisin 2026 yılında üretime geçmesi hedefleniyor.

Hyundai Motor Company Başkanı ve CEO’su Jaehoon Chang, ortaklıkla ilgili şunları söyledi: “Bölgede sürdürülebilir ve çevre dostu bir otomotiv geleceği yaratacak olmaktan dolayı büyük heyecan duyuyoruz. Ortak çabalarımız, yenilik ve çevresel ilerleme için önemli fırsatlar yaratacak”.

Otomobil.com.tr sitesinde daha önce yayınlanan “Hyundai Kona test sürüşü” yazısını okumak için BURAYA, Hyundai Türkiye internet sitesine ulaşmak için “BURAYA” tıklayın.

 

 

Kategoriler