Salı, Nisan 16, 2024
spot_img
Ana SayfaDiğerEhliyet yenileme adım adım yaşanmış tüm işlemler

Ehliyet yenileme adım adım yaşanmış tüm işlemler

Ehliyet yenileme adım adım yaşanmış tüm işlemler araştırma haberimizde; “Eski ehliyeti olanlar yeni ehliyet nasıl alırlar?”, “Yeni ehliyet başvurusu nasıl yapılıyor?”, “Ehliyet yenileme nasıl yapılır?”, “Yeni ehliyet almak kaç lira tutuyor?”, “Yeni ehliyet almak kaç gün sürüyor?”, “Ehliyet yenilemek için gerekli belgeler nelerdir?”, “Yeni ehliyet nereden teslim alınıyor?” gibi aklınıza gelebilecek tüm soruların cevaplarını bulabileceksiniz.

Bir konuya dikkatinizi çekmek istiyoruz: TÜM EHLİYET YENİLEME İŞLEMLERİ EDİTÖRÜMÜZ EMRE ANAMUR TARAFINDAN BİZZAT YAŞANMIŞ VE BU İŞLEMLER AŞAĞIDA EKSİKSİZ BİR BİÇİMDE ADIM ADIM ANLATILMIŞTIR.

Ehliyet yenileme adım adım yaşanmış tüm işlemler
Eski ehliyet örneği

Ehliyet yenileme adım adım yaşanmış tüm işlemler araştırma haberimizin ilk aşamasına geçmeden önce önemli bir bilgi verelim:

Ehliyet yenilemenin yasal süresi 1 Ocak 2016 – 31 Aralık 2020 arası olarak belirlendi. Yani eski ehliyetinizi 5 yıl içerisinde (31 Aralık 2020 tarihine kadar) yenilemeniz gerekiyor. Yeni ehliyetler, Avrupa Birliği (AB) standartlarını taşıması bakımından, özellikle yurt dışında da araç kullanan sürücüler için önemli. Üstünde T.C. Kimlik numarası bulunması da (bazı eski ehliyetlerde bulunmuyor), resmi işlerde (devlet dairesi, banka vb.) kullanmayı mümkün kılıyor.

Ehliyet yenileme adım adım yaşanmış tüm işlemler araştırma haberimizin ilk aşaması yeni ehliyet almak için yapılan BAŞVURU – RANDEVU:

Ehliyet yenileme başvurusu için öncelikle internet ortamında, sizin seçeceğiniz (ikametgahınıza göre belirlenmiyor, bu konuda özgürsünüz) bir Trafik Tescil Şubesi ya da Bürosu’ndan randevu almanız gerekiyor. Randevuyu alacağınız web sitesi ise http://surucurandevu.egm.gov.tr (Emniyet Genel Müdürlüğü’nün ehliyet yenileme işlemleri için özel olarak hazırladığı web sitesi).

Ehliyet yenileme adım adım yaşanmış tüm işlemler
Web sitesindeki adımları takip edip gerekli yerleri doldurunca e-randevu alabilirsiniz.

Şimdi bu aşamada yaşadıklarımı anlatayım: Ben 9 Şubat 2016 tarihinde bu siteye girdim. Benden istenen bilgileri doğru-eksiksiz bir biçimde doldurdum ve sonrasında işyerime yakın olması nedeniyle Kağıthane İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden 18 Şubat saat 11:15 için e-randevu aldım. Randevum e-posta adresime geldi ve omail’deki linke tıklayarak onayladım.

Ehliyet yenileme adım adım yaşanmış tüm işlemler
e-randevu alınca bu bilgi ekranı çıkıyor. Bunu kağıda basmanıza gerek yok, randevu yeri ve saatini unutmamanız yeterli.

Ehliyet yenileme adım adım yaşanmış tüm işlemler araştırma haberimizin ikinci aşaması yeni ehliyet almak için GEREKLİ BELGELER ve adım adım yaşanmış hikayeyle BELGELERİN HAZIRLANMASI:

Randevu aldığınız http://surucurandevu.egm.gov.tr web sitesinin yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından bastırılıp dağıtılan posterlerde de yer aldığı üzere ehliyet yenilemek için aşağıdaki belgelere ihtiyacınız bulunuyor:

  • Eski sürücü belgesi (Eski ehliyet).
  • Nüfus cüzdanı, pasaport ya da avukat kimliği.
  • Sürücü sağlık raporu.
  • 15 TL’nin (13 TL değerli kağıt bedeli, 2 TL vakıf payı) vergi daireleri ya da anlaşmalı bankalara yatırılmış olduğunu belirtir belge (dekont).
  • 2 adet fotoğraf (5×6 cm boyutlarında fonu beyaz biometrik vesikalık).
  • Kan grubunu belirtir belge ya da yazılı beyan.
Ehliyet yenileme adım adım yaşanmış tüm işlemler
EGM’ye göre; ehliyet yenilemek için gereken belgeler (eksik 2 konu yazımızda).

Şimdi bu aşamada yaşadıklarımı anlatayım:

Nüfus kağıdımı ve eski ehliyetimi üstüne “ehliyet yenileme evrakı” olarak yazdığım büyük zarfa koydum (Böyle bir gereklilik yok. Ben düzenli olmak adına yaptım, sizlere de tavsiye ederim). Çünkü hazırlaması en kolay iki belge onlardı.

10 Şubat 2016 tarihinde, evimin yakınındaki bir Finansbank’a gittim. Saat sabah 10:00’du. Ehliyet yenileme için gerekli harçları yatırmak istediğimi söyledim. Bankadaki gişe görevlisi bu işlemi daha önce yapmadığını ve bilmediğini belirtip müdürünü çağırdı. Müdürü de 13 TL + 2 TL’nin nasıl tahsil edileceğini bilmiyordu. Cep telefonumu aldılar, “Biz sizi birazdan arayıp çağırsak olur mu?” diye sordular. Ben de “Olur” dedim ve bankadan çıktım. 30 dakika kadar sonra arayıp çağırdılar ve gidip sorunsuzca yatırıp dekontları aldım. Onları da zarfın içine koydum (ÖNEMLİ NOT: Hem 13 TL’yi hem de 2 TL’yi yatırabileceğiniz bankaların listesi sayfanın en altındadır. Bu bankaların haricindekilere gitmenizi tavsiye etmem, çünkü sadece bir ödemeyi alabiliyorlar ve bu nedenle işiniz yarım kalır).

Ehliyet yenileme adım adım yaşanmış tüm işlemler
Ehliyet yenilemek için gerekli belgeler bir arada

Sonra sağlık raporu almak için tüm sağlık kontrollerimi yaptırdığım özel hastaneyi aradım. “Bu raporu biz vermiyoruz” dediler. Bir başka özel hastaneden de aynı cevabı aldım. Sonra e-devlet şifremle https://www.turkiye.gov.tr web sitesine giriş yapıp aile hekimimin kim olduğunu ve hangi Aile Sağlık Merkezi’nde çalıştığını buldum (İstanbul-Şişli). Burayı arayıp hangi günler çalıştığını ve randevu almak gerekip gerekmediğini öğrendim. Gerekmiyormuş. 17 Şubat 2016 tarihinde aile hekimime gittim. T.C. kimlik numaramla sıra numarası aldıktan ve biraz bekledikten sonra doktorun odasına girdim. Ehliyet yenilemek için sağlık raporu ve kan grubumu belirtir belge almak istediğimi söyledim. Benim genel sağlık durumum hakkında bilgi aldı, sonra da göz muayenesi ve bazı fiziksel tetkikler yaptı. Sağlık raporu almamda bir sakınca olmadığını söyledi. Buraya kadar her şey kusursuz gitmişti. Ama raporumu yazıcıdan çıkardıktan sonra benden 1 adet fotoğraf istedi. Yanımda fotoğraf yoktu! Çünkü gerekli belgeler kısmında sadece “Sağlık raporu” yazıyordu, “Fotoğraflı sağlık raporu” yazmıyordu. Raporu alamadan Sağlık Merkezi’nden çıktım, etrafta bir fotoğrafçı aradım. Epey uzakta bir tane buldum. Fotoğrafçı bulmuşken 5×6 cm boyutlarında, fonu beyaz biometrik vesikalık fotoğraf çektirdim (Yeni ehliyete vereceğim fotoğraflar da aradan çıkmış oldu böylece). En az 6 adet basıyorlarmış, 20 TL tuttu. Hemen teslim ettiler. Sağlık Merkezi’ne geri döndüm. Fotoğraflı sağlık raporumu ve kan grubu kartımı aldım (Kanıma bakılması gerekmedi, eski sürücü belgemde kan grubum zaten yazıyordu). Sağlık Raporu için hiçbir ücret ödemedim. Hekime teşekkür edip çıktım. Aracımı bıraktığım otoparka ise 10 TL ödedim.

Böylece yeni ehliyet için tüm belgeler (web sitesinde yazanlar) hazır oldu. Randevuya gidebilirdim.

Ehliyet yenileme adım adım yaşanmış tüm işlemler
İstanbul Kağıthane Trafik Tescil Büro Amirliği’nden bir görüntü

Ehliyet yenileme adım adım yaşanmış tüm işlemler araştırma haberimizin üçüncü aşaması yeni ehliyet almak için RANDEVUYA GİTMEK ve FİZİKİ BAŞVURU:

18 Şubat 2016 tarihi için e-randevu almıştım, gerekli belgeleri de hazır etmiştim, şimdi geriye bir tek randevuya gitmek ve ehliyet yenilemek için fiziki başvuru yapmak kalmıştı. Ancak bu noktada, bu yazıyı yayınladıktan sonra bir okuyucumuzdan gelen ek bir bilgiyi de eklemek istiyorum: Eğer daha önce ehliyetinize alkollü araç kullanmanız dolayısıyla belirli bir süre el konduysa, yeni ehliyet almak için başvuru yapmaya gitmeden önce, daha önce ehliyetinizin alıkonulduğu ilçe emniyet müdürlüğünü telefonla arayıp, o cezanın sistemden düşürülmüş olup olmadığını mutlaka öğrenin, düşürülmemişse düşürülmesini sağlayın, yoksa başvuru için gittiğiniz şubede sorun çıkıyormuş.

Ehliyet yenileme adım adım yaşanmış tüm işlemler
EGM’nin hazırladığı duyuru posterindeki bilgiler çok eksik.

Şimdi bu aşamada yaşadıklarımı anlatayım:

Trafik Tescil Şubesi ya da Bürosu’na randevunuzdan 15 dakika önce gitmeniz isteniyor. Ben de öyle yaptım. İstanbul-Kağıthane İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün içindeki Trafik Tescil Büro Amirliği’ne saat 11:00’de gittim. İlgili memura kendimi tanıttım. Belgelere baktı. “Nüfus kağıdının fotokopisi eksik” dedi. Evet eksikti. Çünkü böyle bir belgenin gerekli olduğu hiçbir yerde yazmıyordu! “Nerede fotokopi çektirebilirim?” diye sorunca da hemen bir kulübeyi gösterdi. Gidip orada çektirdim. 10 Kuruşluk bir iş (arkalı önlü kimlik fotokopisi) için 1 TL aldılar! Tabii ki fiş falan da vermediler! Siz siz olun. Bu tezgaha gelmemek için belgelerinizin arasına NÜFUS KAĞIDI FOTOKOPİSİ de ekleyin. Fotokopi çektirip tekrar memurun yanına gittim. Beni çağıracağını söyledi. Daha sonra ismimi bağırdılar. Gittim, gerekli işlem yapıldı. Sonra bir kez daha çağırılacağım söylendi. Bekledim. Bir daha çağırıp parmak izi aldılar (oysa daha önce çipli pasaport alırken de vermiştim). Sonra ehliyet yerine geçen ve 15 gün geçerliliği bulunan bir kağıt verdiler.

Ehliyet yenileme adım adım yaşanmış tüm işlemler
15 gün geçerliliği bulunan geçici ehliyet.

Yeni ehliyetimin kuryeyle ev adresime geleceğini söylediler. Böylece işlemlerim bitmiş oldu.

Ehliyet yenileme adım adım yaşanmış tüm işlemler
PTT tarafından eve getirilen zarf.

Ehliyet yenileme adım adım yaşanmış tüm işlemler araştırma haberimizin dördüncü aşaması yeni ehliyet almak için YENİ EHLİYETİN TESLİMATI:

Bu aşama kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bunun nedeni de başvuru yapılan il ve ilçenin trafik tescil şubesindeki yoğunluktur.

Şimdi bu aşamada yaşadıklarımı anlatayım:

Yeni ehliyet için 18 Şubat 2016 saat 11:15’te başvurdum. Yeni ehliyetim ev adresime 25 Şubat 2016 saat 13:30’da geldi. Yani 7 gün sürdü. Bu süre, taahhüt edilen 15 günlük sürenin yarısı! Galiba bu konuda şanslıydım. Bu noktada önemli bir noktayı belirtmem gerek: Yeni sürücü belgesini PTT yetkilisi getiriyor ve bu işlem ücretsiz. Öte yandan, duyurularda “Sadece ehliyet sahibine teslim edilir” yazmasına karşın, teslimattan önce beni adres teyidi için arayan yetkiliye “Ben şu an evde yokum, sitenin güvenlik görevlisine bırakabilir misiniz?” diye sorunca kabul etti ve akşam eve gidince yeni ehliyetime kavuştum.

Ehliyet yenileme adım adım yaşanmış tüm işlemler
Yeni ehliyetiniz, zarfın içinden bu şekilde çıkıyor.

Yeni ehliyet hakkındaki yorumlarım:

Eskisi gibi yine kredi kartı büyüklüğünde olan yeni ehliyet, eskisinden daha ince. Ön yüzde; sol tarafta vesikalık fotoğrafınızın, onun sağında ise çeşitli bilgilerin yer aldığı yeni ehliyetin sol üst kısmında “TR” ibaresi, sağ üst kısmında ise Türk Bayrağı yer alıyor. Üstünde T.C. Kimlik Numarası da bulunan yeni ehliyetin arka tarafında ise ehliyet sahibinin kullanabileceği araçlar ve bu araçları hangi tarihe kadar kullanabileceği yazıyor. Ayrıca arka tarafın sol alt köşesinde bir QR Code (Kare kod) bulunuyor. Bunu tarattığınızda yeni ehliyet sahibinin T.C. Kimlik Numarası ile eski ehliyetten yeni ehliyete aynen geçirilen ehliyet numarası çıkıyor. Yeni sürücü belgesi, verildiği tarihten itibaren; M, A1, A2, A, P1, B, BE, F ve G sınıfları için 10 yıl; C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfları içinse 5 yıl süreyle geçerli olacak. Örneğin benim yeni ehliyetimin geçerlilik süresi, üstünde de yazdığı üzere 18.02.2026’da sona erecek. Tıpkı gelişmiş ülkelerdeki gibi, ehliyetlerin “süreli” olması ve bu sayede sürücülerin 5-10 yılda bir kontrol edilmesi çok iyi ve olması gereken bir uygulama. Böylece gözleri bozulan (gözlük ya da lens takması gereken); belki de bir kaza sonucu tamamen kör olan; yaş, hastalık ya da kaza nedeniyle fiziksel yeterliliğini kaybeden vb. sürücüler tespit edilecek ve bu kişilerin araç kullanıp kullanamayacakları değerlendirilebilecek. Eğer gerekirse yeni ehliyet alamayacaklar ve trafikte tehlike oluşturmayacaklar.

Ehliyet yenileme adım adım yaşanmış tüm işlemler
Yeni ehliyet

Ehliyet yenileme adım adım yaşanmış tüm işlemler araştırma haberimiz umarız “yeni ehliyet” hakkında tüm sorularınıza cevap olur. Unutmayın, tüm bu bilgiler yaşanarak yazılmıştır. Bu yazıyı okumadan; sağlık raporuna fotoğraf istendiğini ya da randevuya nüfus kağıdı fotokopinizi de götürmeniz gerektiğini bilemezsiniz, çünkü hiçbir yerde yazmıyor.

Tekrar hatırlatmak gerekirse; ehliyetinizi yenilemeniz için 31 Aralık 2020’ye kadar süreniz var. Hepinize keyifli ve kazasız sürüşler dileriz.

Haber ve fotoğraflar: Emre Anamur

Ehliyet yenileme adım adım yaşanmış tüm işlemler
İki harcı da yatırabileceğiniz bankaların tam listesi

11 YORUMLAR

  1. M.Emre ellerine sağlık kardeşim. Anca bu kadar net,anca bu kadar detaylı anlatılabilirdi. Sen de kazasız belasız ehliyetini kullanırsın inşallah. Selametle, tekrar teşekkürler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

 

spot_imgspot_imgspot_img
spot_imgspot_imgspot_img

Kategoriler