Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaHaber EkstraDelphi yaz bakımı konusunda uyarıyor

Delphi yaz bakımı konusunda uyarıyor

Delphi yaz bakımı konusunda uyarıyor. Önümüzdeki günlerde tam kapanma sürecinin bitmesi ve yaz sezonunun başlaması nedeniyle yollarda daha fazla araç göreceğiz. Bu noktada özellikle bir süreden beri yatan otomobillerin kontrollerinin yapılması önemli. Otomotiv satış sonrası hizmetleri alanında küresel çözümler sağlayan Delphi Technologies bu süreç öncesinde sürücüleri, otomobillerinin bakımı konusunda uyarıyor. Delphi Technologies, araç kullanıcılarının hem kendilerinin kontrol edeceği hem de gerektiğinde servis noktasına gidilmesi gereken konuları şöyle sıralıyor:

Lastik kontrolü

Eğer araçta halen kış lastikleri takılıysa, kış lastikleri yerine yaz lastikleri takılmalı. Lastik dişlerinde düzensiz aşınma, kesik ve çatlak olup olmadığı kontrol edilmelidir. Ayrıca yedek lastik de dahil olmak üzere tüm lastiklerin basıncı, araç sürücü iç kapısında, yakıt depo kapağında veya araç kullanıcı kitabında belirtilen basınç değerine uygun ayarlanmalıdır.  Eğer sürüş esnasında sağa-sola çekme, belli hızlarda titreşim oluyorsa rot-balans servisine gidilmeli.

Akü kontrolü

Araçların tekrar aktif bir şekilde kullanılmasından önce, akü kutup başlarında oksitlenme olup olmadığı kontrol edilmeli ve kir-tortu varsa temizlenmelidir. Aküyle araç bağlantı kablolarının gevşek olmadığından ve akünün sallanmaması için araca takıldığı yerde sabit olduğuna emin olunmalıdır. Ayrıca araç aküleri özellikle kış aylarında park halindeyken daha çabuk deşarj olur. Şarj dinamosunun aküyü tamamen şarj edene kadar araç motorunun çalışır halde kalması, akünün daha fazla dolmasına katkı sağlar. Ancak yine de araç çalıştırıldığında gösterge ışıkları sönükse ve gece araç farları açıkken kırpma oluyorsa, akünün test cihazlarıyla kontrolü veya değişimi gerekebilir.

Motor yağı ve yağ filtresi kontrolü

Bir araç aktif kullanılırken motor yağı tükettiği gibi, kimi zaman karter tapasından sızıntı yoluyla da yağ kayıpları olabilir. Uzun süre park halinde kalan araç çalıştırılmadan önce, yağ seviyesi ve diğer sıvı seviyeleri kontrol edilmelidir. Yazın motorun daha çok soğumaya ihtiyaç duymasından dolayı, iyi hava akışı için hava filtresinin de tıkalı olmaması gerekir. Bu kapsamda yılda en az 1 kez motor yağının, yağ filtresinin ve hava filtresinin değişimi motorun sağlıklı çalışmasına yardımcı olacağı gibi, yakıt tüketimine de olumlu etki eder

Polen filtresi değişimi

Sıcak havalarla birlikte araç günlük rutine dönmeden önce kabin filtresi yenilenmeli veya klima en yüksek ayara getirilip 5-10 dakika boyunca açık bırakılarak kabin filtresinde biriken bakteriler ortadan kaldırılmalıdır. Klima gazı da kontrol edilmeli.

Fren kontrolü

Ancak araç el freni çekili olarak uzun süre park halinde kalırsa oluşan yüzey pası, balataların diske veya pabuçların kampanaya yapışmasına neden olabilir. Model yılı daha eski olan veya nemli ortamlarda bulunan araçların korozyon riski ise daha fazladır. Böyle durumda fren sisteminin tekrar serbest kalması için profesyonel bir müdahale gerekir. Delphi Technologies uzmanları uzun süreli park durumlarında el freninin fazla kullanılmamasını, eğer araç manuel vitesliyse düz zemine park edip vitesi birinci veya geri vites konumunda el frenini çekmeden bırakılmasını tavsiye ediyor.

Silecek lastiği kontrolü

Kışın silecek lastikleri yıpranabilir ve silecek bıçakları hasar alabilir. Sileceklerde yıpranma varsa ve cam yüzeyini düzgün şekilde süpüremiyorsa değiştirilmesi gerekebilir.

Kayış ve hortum kontrolü

Kauçuk ve plastik malzemeden üretilmiş kayışlar ve hortumlarda zamana ve kullanıma bağlı olarak çatlamalar ve yıpranmalar meydana gelebilir. Kayışlar ve hortumlar kontrol edilmeli ve gerekiyorsa değiştirilmeli.

Otomobil.com.tr sitesinde daha önce yayınlanan Delphi Technologies haberini okumak için BURAYA, Delphi Technologies internet sitesine ulaşmak için BURAYA tıklayın!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

 

spot_imgspot_imgspot_img
spot_imgspot_imgspot_img

Kategoriler