Home Haber Ekstra Akaryakıt zamları servise gidişleri düşürüyor

Akaryakıt zamları servise gidişleri düşürüyor

0
2287

Akaryakıt zamları servise gidişleri düşürüyor. Son dönemde artık rutine bağlamış şekilde yükselen akaryakıt fiyatları, hayatın her alanını etkilediği gibi otomobil servis girişlerinde de etkisini gösteriyor. Bunun bir nedeni araçların daha az km yapması nedeniyle sürücülerin bakım zamanlarını ertelemesi, diğeri de genel anlamdaki fiyat yükselişleri. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Aşin Otomobil Genel Müdürü Okan Erdem “Her gelen akaryakıt zammı sonrasında servis girişlerimizde günlük yüzde 5-10 arası düşüş gözlemlemeye başladık. Vatandaşlar önünü göremediği için bakımlarını da erteleme yoluna gidiyor. Oysa bakımsız bir otomobil yüzde 15 ile 30 arasında daha fazla yakıt tüketebiliyor. Üstelik aksattıkları bakımlar yüzünden ummadıkları anda yüz binlerce TL’yi bulabilecek hasarlarla karşılaşabilirler. Sürücülerin sahip oldukları aracı koruma altına alması ve bakım konusuna önem vermesi, zamanında, eksiksiz yaptırması kendi yararlarına olacaktır.” açıklamasını yaptı.

Otomobillerini daha az kullanma kararıyla ya da “öngörüde bulunamadıkları için” bakım kararını erteleyen sürücülere tavsiyelerde bulunan Erdem “Araç sahipleri maalesef peş peşe gelen zamlar sebebiyle önümü göreyim düşüncesiyle bakım kararlarını erteliyor. Ancak özellikle motor yağı, hava, yağ ve yakıt filtresi zamanında değişmeyen otomobillerin yüzde 15 ile 30 arasında daha fazla yakıt tüketebileceği, hatta bobin, buji, tıkanmış DPF-katalitik konvertör, lambda sensörü arızaları yüzünden tüketimin yüzde 100’e kadar dahi artabileceğinin altını çizmek istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Okan Erdem, “Bugün 2 bin TL’ye yaptırdığınız bakımı 1 ay sonra 3 bin TL’ye yaptırmak zorunda kalabilirsiniz” diyen Erdem, bakımsız otomobillerin daha büyük sorunlar da açabileceği konusunda sürücüleri uyarıyor.

Otomobil.com.tr sitesinde daha önce yayınlanan “Yatan otomobilde nelere dikkat etmeli” konulu haberi okumak için BURAYA, Aşin Otomobil internet sitesine ulaşmak için BURAYA tıklayın!