Pazartesi, Temmuz 22, 2024
Ana SayfaHaberlerYeni Toyota Yaris fiyatı belli oldu

Yeni Toyota Yaris fiyatı belli oldu

Yeni Toyota Yaris 1 Kasım 2011 tarihinde Türkiye’de satışa sunulacak. 20 Ekim akşamı İstanbul’da düzenlenen basın toplantısında konuşan Toyota Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, yeni Yaris’in fiyatının 30.900 TL’den başlayacağını belirtti.

 

Toyota’nın 2011’in son aylarında değişen yüzünün ilk temsilcisi olan yeni Yaris 2012, üçüncü jenerasyonuna kavuştu. 1999 yılındaki ilk jenerasyon ve 2006’da satışa sunulan ikinci neslin ardından, 2012 model Yaris 1 Kasım’da Türkiye yollarına çıkıyor. Yeni Toyota Yaris’te 1.0 lt benzinli, 1.33 lt benzinli ve 1.4 lt dizel motor seçenekleri bulunacak. Uzunluğu 100 mm artarak 3855 mm’ye ulaşan yeni Toyota Yaris, dönüş yarıçapı (4.7 metre) ve sürtünme katsayısı (0.287 cd) bakımından sınıf lideri iki değere sahip.

 

Yeni Toyota Yaris; Türkiye’de Life, Fun, Cool ve Style olmak üzere dört farklı donanım seviyesine sahip olacak. Aracın önemli donanımlarının arasında “Toyota Touch” ve “Toyota Touch & Go” öne çıkıyor. 6.1 inçlik renkli dokunmatik ekran sistemiyle araç içi multimedya sistemi olan “Toyota Touch”, AM/FM radio, CD/ MP3 çalar, bluetooth ile cep telefonundan görüşme yapma, cep telefonu adres defteri ile senkronizasyon ve yine cep telefonundan müzik dinleme özelliklerini içerirken, USB ve AUX ile mobil cihazlara bağlantı imkanı sunuyor. Ekrandan ayrıca, kalan yakıt miktarı, anlık yakıt tüketimi, son 15 dakikadaki yakıt tüketimi gibi bilgiler alınabilirken, entegre geri görüş kamerası da park kolaylığı sağlıyor. Bu multimedya sistemi üzerine kurulu “Touch&Go” ise navigasyon özelliğinin yanı sıra bluetooth ile ekran üzerinden SMS alma ve gönderme, USB tabanlı fotoğraf görme özelliği, internete ve hatta Facebook’a bağlanma imkânı da sunabiliyor.

 

Avrupa’da tasarlanan ve Toyota’nın Fransa’daki Valenciennes Fabrikası’nda üretilen  yeni Toyota Yaris, 1.0 lt VVT-i, 1.33 lt VVT-i ve 1.4 D-4D turbodizel olmak üzere üç motor seçeneğiyle yollara çıkacak. 1.0 lt benzinli motor 5 ileri manuel şanzımana sahip ve 5.0 lt/100 km’lik yakıt tüketimiyle dikkat çekiyor. 1.33 VVT-i motor ise CVT teknolojisine sahip Multidrive S şanzımanla kumanda ediliyor.

 

Toyota Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, yeni Yaris’in yıllık satış hedefinin 4000-5000 adet olduğunu belirtti. Bir soru üzerine ÖTV artışı konusunda da yorum yapan Bozkurt, bu artışın Toyota ürün gamını yüzde 5 oranında etkilediğini açıkladı. Ali Haydar Bozkurt, 2012 yılının ikinci yarısında hibrid teknolojili yeni Toyota Yaris’i de ithal edeceklerini belirtti. Suriye’de bile hibrid motorlu araçlar için teşvik olduğunu belirten Toyota Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, mevcut vergi sisteminin gelecekte değişeceğine inandığını vurguladı.

 

Ali Haydar Bozkurt, yeni Toyota Yaris’in baz fiyatını (1.0 litre benzinli versiyon) 30.900 TL olarak açıkladı. Ürün gamının motor ve donanıma göre artan fiyatlara sahip olduğunu belirten Bozkurt, dizel seçeneğin fiyatının 43.400 TL ile 48.600 TL arasında olduğunu söyledi.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

 

spot_imgspot_imgspot_img
spot_imgspot_imgspot_img

Kategoriler