Pazartesi, Ocak 24, 2022
Ana SayfaHaberlerYeni Toyota Yaris 2020 Kasım’da Türkiye’de

Yeni Toyota Yaris 2020 Kasım’da Türkiye’de

Yeni Toyota Yaris 2020 Kasım’da Türkiye’de satışa sunulacak. Toyota’nın B segmentindeki temsilcisi Yaris’in dördüncü nesli TNGA adlı platform kullanılarak Fransa’da üretiliyor. Avrupalı müşterilerin beklentilerine yönelik tasarlanmış yeni Yaris’in şehiriçi kullanım ihtiyaçlarını karşıladığı ancak uzun yol kullanımında da keyif vereceği ifade ediliyor. Sürüş keyfinin artmasında daha alçak ağırlık merkezi ve bunun sonucunda daha iyi dinamizmin katkısı olacak.

“Büyük küçük” felsefesi ile tasarlanan yeni Toyota Yaris’in uzunluğu eskisinden 5 mm daha az. Buna karşılık dingil mesafesi ve genişlik 50 mm, iz açıklığı 57 mm artış göstermiş. Tavan yüksekliği ise 40 mm azaltılmış. Ayrıca gövde çıkıntıları da eskisinden daha az.

Yeni Yaris’te, sürücü ile yolcuların daha alçağa konumlandırılması sayesinde yeterli baş mesafesi sunduğu ifade ediliyor. Ayrıca aynı zamanda bu oturma düzeniyle birlikte daha iyi görüş açısı elde edilmesinin önünü açıyor.

Konu ile ilgili açıklama yapan baş mühendis Yasunori Suezawa, ön görüşü iyileştirmek için konsolu daha alçak ve A sütunlarını da daha geride tasarladıklarını ifade ediyor. Bununla beraber konsolda kalite hissini arttıracak yumuşak dokunuşlu malzemelere de yer verilmiş.

Toyota Yaris’in sahip olduğu 1.5 Hybrid Dynamic Force sistemi, daha büyük motorlara sahip Corolla, RAV4 ve Camry modellerinden alınan teknolojiyle geliştirildi. Yaris’te kullanılan hibrit sistemde; üç silindirli, değişken supap zamanlamasına sahip 1.5 litre Atkinson çevrimi benzinli motor yer alıyor. Sistem gücü yüzde 16 artırılarak 116 HP’ye ulaşan Yaris Hybrid 0-100 km/h hızlanmasını 9.7 saniyede tamamlıyor. Otomobil, sadece elektrik motoruyla yapılan sürüşlerde 130 km/s hıza çıkabiliyor. CO2 emisyonu 85 g/km’ye düşürülen otomobil, WLTP test metoduna göre 3.7 lt/100 km’lik yakıt tüketimine sahip. Toyota yakıt tüketiminin yüzde 20 iyileştirildiğini söylüyor. Yeni Yaris, sunacağı Safety Sense sistemi ile sınıfındaki en güvenli otomobillerden biri olmayı hedefliyor.

Yeni Toyota Yaris 2020 Kasım’da Türkiye’de.

Otomobil.com.tr sitesinde yayınlanan Toyota Yaris Cross SUV haberi için BURAYA, Toyota Türkiye internet sitesine ulaşmak için BURAYA tıklayın!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

 

Kategoriler