Salı, Nisan 16, 2024
spot_img
Ana SayfaHaberlerYeni Scania Streamline modelleri tanıtıldı

Yeni Scania Streamline modelleri tanıtıldı

Türkiye’de Doğuş Otomotiv tarafından temsil edilen İsveçli üretici Scania’nın yeni Streamline çekici modelleri Scania Day 2014 adlı etkinlik kapsamında İstanbul Park’ta tanıtıldı. Kısa bir test sürüşünün de gerçekleştirildiği organizasyonda biz de yeni Streamline serisine ait G400 CA, G400 LA, R400 LA ve R440 LA araçları test etme fırsatı bulduk. Aerodinamik tasarım odaklı ağır vasıta trendini 1991 yılında “Streamline” serisiyle başlatan Scania, yeni model ailesiyle bu geleneği sürdürmeyi hedefliyor. Yeni Scania Streamline model ailesi, yakıt tasarrufu ve çalışma süresi konularında son derece iddialı. Araçların tasarımında aerodinamik özelliklere öncelik verilmiş. Çünkü yapılan araştırmalara göre, bu tür araçların işletme maliyetinin çok büyük bir bölümünün yakıt tüketimi olduğu biliniyor. Bu nedenle Scania mühendisleri, öncelikli olarak yakıt tüketimi daha düşük bir araç geliştirmek için yola çıkmışlar. Bunun başarıldığı ifade ediliyor.

13 litrelik motor

Scania Streamline G-400 LA modeli Euro 5 normlarına uygun 13 litrelik motora ve 12 ileri, 2 geri ve 2 karınca vitese sahip. İki pedallı Opticruise Otomotize Şanzıman ekonomi ve standart versiyonlarda sunulurken 2100 Nm torku 1900 d/d’de sağlıyor. LA modeli ile aynı motor özelliklerine sahip Scania Streamline G-400 CA modelinde ise yük ve yol koşullarına göre tercih edebilecek Opticruise Otomotize Şanzıman’ın off-road seçeneği de bulunuyor. Scania Streamline R-400 LA ve R-440 LA modellerinde de 13 litrelik motor tercih edilmiş. R-400 LA modelinde 2.100 Nm tork üretilirken, R-440 LA modelinde  üretilen tork 2300 Nm’ye çıkıyor. Ekonomi ve standart versiyonlar ile donatılmış Opticruise iki pedallı otomatize şanzımanıyla da “standartları belirleyen marka” olmayı sürdürüyor.

Opticruise otomatize şanzıman

Dinamik tasarımı ve güvenlik donanımlarıyla Türkiye yollarına çıkan yeni Scania Streamline, sıra dışı konforu ile de mükemmel bir sürüş keyfi sunuyor. Streamline çekicilerin standart donanımında sunulan yeni Opticruise iki pedallı otomatize şanzımanıyla da “standartları belirleyen marka” olmayı sürdürüyor. Yeni Scania Streamline araçlarda standart olarak sunulan Opticruise otomatize şanzıman, sürücü kaynaklı kullanım hatalarını önleyerek, güç ve aktarma organlarında olası arızaları en aza indiriyor. Yeni Scania Streamline araçlar, standart donanım özellikleriyle uzun yol çekicilerinde, yakıt tüketimini azaltan, düşük devirlerde yüksek tork üretimiyle dikkat çekiyor. Yeni Scania Opticruise Otomotize Şanzıman’ın yük ve yol koşullarına göre tercih edebilecek Standart, Ekonomi, Power, Off-road seçenekli dört farklı modu bulunuyor.

Ecocruise seyir sürati kontrolü

Scania Ecocruise, aracın kinetik enerjisini en iyi şekilde kullanan yakıt tasarruflu hız kontrol sistemi olarak adlandırılıyor. Sistem, Opticruise’un Ekonomi Mod’unda ve retarder ile birlikte çalışıyor. Ecocruise, optimal olarak engebeli arazilerde kullanışlı özelliğiyle göze çarpıyor. Scania Ecocruise için, mevcut donanım ve yazılım temel alınıyor. Herhangi bir ilave sensör veya sisteme gerek duyulmuyor. Araç, bir yokuşun tepesine geldiğinde Ecocruise, eğim düzleşene kadar hızlanmayı engellemeye programlanıyor. Tırmanış süresince ayarlanmış seyir süratinin 20 km/s altına düşmemesini sağlıyor. Araç yokuş aşağı eğimin sonuna ulaştığında maksimum retarder üzerinde kayıtlı olan sürat kadar hız kazanıyor. Tırmanış tamamlanıp, yokuş aşağı inişe başlandığında, sistem doğrudan hız denetimi için ayarlanan hıza dönmek yerine, eğimin sağladığı kinetik enerjiyi kullanıyor, inişin bitiminde kısa süreli gaz veriliyor. Engebeli bölgelerde bu, aracın bir sonraki tepeye tırmanışına daha yüksek hızla başlaması ve zaman ile yakıt tasarrufu sağlaması anlamına geliyor.

Yeni diferansiyel

Ağır yük taşıma koşullarında yeni R885 diferansiyel, daha güçlü, daha hafif ve daha etkili oluyor. Yüksek hız, dayanıklılık ve daha düşük yakıt tüketimi sunuyor. Yeni diferansiyel, R780 diferansiyele göre yaklaşık %20 daha güçlendirilmiş olup, aynı yük ile üç katına kadar servis ömrü sağlayarak işletme maliyetlerini düşürüyor.

Yeni kabin tasarımı

Yeni Streamline R Serisi araçların kabin içi tasarımında modern detaylar göze çarpıyor. Araçlarda standart olarak sunulan ve sürüş esnasında kullanım konforu sağlayan ergonomik ön konsol tasarımı dikkat çekiyor. Ön konsol isteğe bağlı olarak farklı renk kombinasyonlarında sunularak kişiselleştirilebiliyor. Araçta bulunan düşük motor tünelinin sağladığı kabin iç mekan genişliği, yaşam mahali alanını arttırarak, müşterilerine sunduğu konfor açısından önemli artılar olarak göze çarpıyor. Yeni Streamline R Serisi araçlarda, genişletilebilen alt yatak ve daha geniş sunulan üst yatak standartları da bulunuyor. Yeni Streamline araçlarda premium koltuk geliştirilmiş hava süspansiyonuna sahip ve geniş bir yelpazede ayarlanma seçeneği sunuyor. Premium koltukta, ısıtmaya ilave olarak, isteğe bağlı iki kademeli havalandırma sistemi de bulunuyor. Scania Streamline araçlarda, renk alternatifli sunulan ön konsola uyumlu olacak şekilde, gri/siyah ve kum rengi kadife döşeme seçenekleri de bulunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

 

spot_imgspot_imgspot_img
spot_imgspot_imgspot_img

Kategoriler