Pazartesi, Ocak 24, 2022
Ana SayfaFuarYeni Opel Corsa 2015

Yeni Opel Corsa 2015

Yeni Opel Corsa 2015’in resmi görüntüleri ve bilgileri ortaya çıktı. Beşinci nesil Opel Corsa’da yeni şaşi, yeni motorlar, yeni şanzımanlar ve akıllı iletişim teknolojileri (IntelliLink) kullanılmış.

Yandan görünüm olarak eski Corsa’yı hatırlatan otomobilin burun tasarımında ADAM’dan, arka kısmında ise Astra’dan izler bulunuyor. 2014 Paris Otomobil Fuarı’nda kamuoyuna karşısına çıkacak yeni Opel Corsa’nın küçük otomobil sınıfında şasi, motor ve şanzıman konularında çıtayı yükseğe çekeceği iddia ediliyor. Opel mühendislik ekibinin en önemli önceliklerinden birisinin de konfor ve hassaslık konularında kullanıcılara daha büyük ve daha pahalı bir otomobil kullanıyormuş hissi verebilmek olduğu söyleniyor. Ağırlık merkezi eski Opel Corsa’ya göre 5 mm yere yaklaştırılan yeni Corsa’nın düz gidiş stabilitesinin ve yol tutuşunun eskiye göre daha iyi olacağı ifade ediliyor. Spor ve konfor (sport-comfort) olmak üzere iki süspansiyon seçeneği ile satışa sunulacak yeni Corsa’da ayrıca şehiriçi kullanımda direksiyonu yumuşatmaya yarayan ve bazı Fiat modellerinde de gördüğümüz City butonu olacak.

Yeni 1.0 Ecotec motor

Yeni Opel Corsa’nın en fazla üzerinde durulan motor seçeneği stop-start teknolojili,direkt benzin enjeksiyonlu, turbo beslemeli, 3 silindirli, 1.0 Ecotec. Tamamı alüminyum alaşımdan üretilen bu modern motorun sarsıntısız ve gürültüsüz olmasının yanı sıra, Euro 6 emisyon normlarını da karşılayacağı belirtiliyor. 90 HP ve 115 HP’lik iki versiyonu bulunacak bu motorun 1800 d/d’den itibaren (4500 d/d’ye kadar) 170 Nm tork üreteceği de verilen bilgiler arasında.

Bu motor dışında 100 HP güç ve 200 Nm tork üreten 1.4 litre turbo benzinli (6 ileri manuel ve yeni 6 ileri otomatik şanzıman seçenekleriyle), güçleri sırasıyla 70 HP ve 90 HP olan 1.2 litre ve 1.4 litre  atmosferik motorlar da müşterilerin beğenisine sunulacak. Dizel motor cephesinde ise otomobil severlerin yakından tanıdıkları 75 HP’lik ve 95 HP’lik 1.3 CDTI motorlar görev yapacak. Otomatik vites arayışında olanlar içinse Easytronic 3.0 adlı, 6 ileri oranlı otomatikleştirilmiş şanzımanlı seçenekler olacak.

Sürüş güvenliğine yönelik olaraksa trafik işareti algılama sistemi, şerit takip uyarıcısı, çarpışma uyarıcısı gibi sistemler donanım listesinde yer alacak. Opel’in itici güçlerinden olan Corsa, 32 yılda toplamda 12 milyon adet satıldı. Halen piyasada olan 4. neslin satışı ise 2.8 milyon adet.

Otomobilin Türkiye satış fiyatı ve Türkiye’ye geliş tarihi haber yayına hazırlandığında belli değildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

 

Kategoriler