Salı, Nisan 16, 2024
spot_img
Ana SayfaEkonomiYeni model yılı Ocak 2013'te başlayacak

Yeni model yılı Ocak 2013’te başlayacak

Her yılın Ağustos ayında başlayan yeni model yılı, artık her yılın 1 Ocak’ında geçerli olacak. Eskiden yeni model yılına ait bir otomobil satın almak için Ağustos ayını bekleyenler, artık Ocak ayına alım yapacaklar. Sıfır kilometre otomobillerde bu yıl yürürlüğe giren, “Yeni model yılına ait olması için aracın Türkiye veya yurt dışında 1 Ağustos’ta üretilmesi” şartı 2013’te değişiyor.  Sıfır kilometre otomobillerdeki yeni model yılı uygulaması daha 2011 yılında revize edilmişti. Ancak; 2011’de uygulanmaya başlanan, bir aracın yıl içinde bir sonraki yılın modeli olarak kabul görüp tescil edilebilmesi için, 1 Ağustos tarihinden sonra uygunluk belgesi almış olması şartı, sil baştan yenilendi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, ithal otomobilde model yılıyla ilgili yapılan sahtekarlığın ortaya çıkmasından sonra bu değişime start verdi. Buna göre, 1 Ocak 2013’ten itibaren, yıl içinde satılan bir araç o model yılına ait olacak. Kısacası model yılı, takvim yılına göre belirlenecek. Bir başka deyişle, 2012 Ağustos ayında 2013 model araçlar piyasaya sürülemeyecek.

Dolayısıyla yeni model bir otomobil için Ağustos ayını bekleyenler 2013 Ocak ayına kadar beklemek zorunda kalacaklar. Peki bu değişim beraberinde neler getirecek, otomobil satışları nasıl etkilenecek? Yıl bazında toplam satışlar etkilenmeyebilir; ancak satışların kayması çok doğal. Bilindiği gibi yıl içerisinde en fazla satış Aralık ayında gerçekleştiriliyordu. Ocak ayında ise en alt seviye görülüyordu. Mayıs’ta hareketlenmeye başlayan otomobil satışları Ağustos ayına gelindiğinde yavaşlama gösterdiği bir zamanda, yeni model yılının devreye girmesiyle tekrar hareketlenme sağlanıyordu. İşte bu Ağustos ayındaki hareketlenme artık olmayabilir.

Öte yandan insanlar Aralık ayına gelindiğinde ne yapacaklarını şaşıracaklar. Eğer eskisi gibi firmalar Aralık ayına özel kampanyalar yaparlarsa bireysel alıcılar belki otomobil almayı tercih edebilirler. Fakat diğer taraftan 2-3 hafta sonra yeni model yılının başlayacak olması alımlarını ertelemelerine de neden olabilir. Bireysel alıcıların büyük bir bölümü yeni model yılını bekleyecek dersek yanılmış olmayız. Bu durumda Aralık ayı satışlarının bir kısmı Ocak ve Şubat ayına kayacak. Ayrıca Ağustos ayındaki satışların da bir kısmı Ocak ayına sarkabilir. Ancak olayı şirketler ve filo müşterileri açısından düşünürsek pek bir şey  değişmeyecek. Çünkü 2012 yılında alınan araçlar gider olarak gösterileceğinden firmalar alımlarını yine Aralık ayında gerçekleştireceklerdir.

Sonuç olarak ay bazında satışlar kayabilir; fakat yılın tamamındaki satış adetleri pek değişmeyecek. Bu durumda otomobil  satıcılarına daha çok iş düşüyor. Çünkü eski planlarını revize etmezlerse ellerinde kalması muhtemel stokla mücadele etmek zorunda kalabilirler.

Haber: İsa Demir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

 

spot_imgspot_imgspot_img
spot_imgspot_imgspot_img

Kategoriler