Çarşamba, Ekim 27, 2021
Ana SayfaFuarYeni Hyundai i20 2020

Yeni Hyundai i20 2020

Yeni Hyundai i20 2020. Hyundai’nin B segmenti hatchback temsilcisi i20 yenileniyor.  Kamuoyu gösterimi 2020 Cenevre Otomobil Fuarı’nda yapılacak olan yeni Hyundai i20 2020, markanın “Sensuous Sportiness” yani “Duygusal Sportiflik” adını verdiği tasarım felsefesiyle şekillendirilmiş. Bu anlayış; tasarımda orantı, mimari, stil ve teknoloji olmak üzere 4 temele dayanıyor.

Yeni Hyundai i20, bir önceki nesille karşılaştırıldığında yere daha sağlam basan bir ifadeye sahip. Eskisinden 24 mm daha alçak, 30 mm daha geniş, 5 mm daha uzun ve dingil mesafesi de 10 mm daha fazla. Bununla beraber bagaj hacmi de 25 lt’lik artışla 351 lt olmuş. Gövde ağırlığı ise eskiye göre yüzde 4’e kadar azaltılmış.

İç mekânda kalite hissinin daha iyi olacağı açıklanan yeni Hyundai i20 2020’nin iç mekân çizimlerinde konsolun yatay çizgili olacağı görülüyor. Bağlanabilirlik, modern otomobillerin olmazsa olmazlarından ve yeni i20’de, markanın BlueLink adlı sistemi yer alacak. Apple CarPlay ve Android Auto destekli multimedya sisteminin dokunmatik multimedya ekranı ise donanım seviyesine göre 8 inç veya 10.25 inç olacak.

Motor gamında ise 100 HP’lik ve 120 HP’lik versiyonları olacağı söylenen 48V’luk mild hybrid altyapılı 1.0 litre T-GDI benzinli motorlar dikkat çekiyor. Mild hybrid, 100 HP’lik versiyonda opsiyonel. Bu sayede yüzde 3-4 civarında daha ekonomik yakıt tüketimleri ortaya çıkması hedefleniyor. 1.0 T-GDI motorlar 7 ileri DCT veya 6 ileri manuel şanzımanlarla alınabilecek. 120 HP’lik versiyondaki manuel şanzıman, diğer versiyondan farklı ve iMT (Intelligent Manual Transmission-akıllı manuel şanzıman) adını taşıyor. Bu sistemde sürücü ayağını gazdan kaldırdığı anda motor ile aktarma organları arasındaki bağ kesiliyor ve aracın kendi hızıyla yolda akması sağlanıyor. Ülkemizde satılan bazı otomatik şanzımanlı araçlarda yer alan ve “yelken modu” olarak da tanımlanan sistemin, manuel şanzımana uyarlanmış hali.

Giriş seviyesi motor ise 5 ileri oranlı manuel şanzımanla kombine edilmiş 84 HP güç üreten 4 silindirli,1.2 litre MPi benzinli.Yeni i20, güvenlik konusunda da aşama kaydetmiş. ADAS yani gelişmiş sürücü destek sistemlerini barındıran Hyundai SmartSense kapsamında otomobilde LDVA (durur vaziyetteyken öndeki aracın hareketini algılıyor ve uyarı veriyor, mesela kırmızı ışıkta), RCCA (arka çapraz trafik çarpışma uyarısı), LKA (şeritte tutma yardımcısı), BCA (kör nokta uyarısı) gibi teknolojiler de sunulacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

 

Kategoriler