Çarşamba, Ağustos 10, 2022
Ana SayfaHaberlerYeni Ford Focus 2018

Yeni Ford Focus 2018

Yeni Ford Focus 2018

Yeni Ford Focus 2018 tanıtıldı. Ford’un kompakt sınıftaki temsilcisi ilk defa 1998 yılında tanıtılmıştı ve o günden bugüne 3 nesilde dünyada toplamda 16 milyon adetten fazla satıldı. Yeni Ford Focus’un, markanın “insan merkezli” yeni tasarım anlayışı ile ortaya çıkartıldığı; teknoloji, iç hacim ve konfor konularında yeni bir döneme girdiği ifade ediliyor. Ford’un C2 adını verdiği yeni global platformu kullanılarak üretilen ilk model olan yeni Focus; 5 kapılı hatchback, stationwagon ve 4 kapılı sedan gövde tiplerine sahip. Hatchback gövde tipinde uzunluk 4378 mm (+20 mm), genişlik 1825 mm (+2 mm), yükseklik 1454 mm(-30 mm). Halen satılmakta olan 3. nesil Focus’taki 2648 mm’lik dingil mesafesi de 53 mm büyüyerek 2701 mm olmuş. Sınıfının en aerodinamik otomobili olduğu ifade edilen yeni Focus (4 kapılı modellerde 0.25 Cd, 5 kapılı modellerde 0.27 Cd), eskisinden daha kaslı bir görünüme sahip. Gövdenin burulma direnci de yüzde 20 arttırılmış.

 

İç mekân

Yeni Focus’un yatay çizgilerle şekillendirilmiş ön konsolundaki birimlerin, sezgisel olarak kullanılabildiği ifade ediliyor. Dingil mesafesindeki artış, arka koltuk sırasındaki diz mesafesinin iyileşmesine katkı sağlamış. Ayrıca Ford ilk defa bu modelle Avrupa’da “head-up display” özelliği sunmaya başlıyor. Yolculuk deneyimini geliştirmek için sunulan Ford PassConnect modem özelliği ile yolculuk sırasında 10 adete kadar mobil cihazı internete bağlayabilmek mümkün. Akıllı telefona yüklenen PassConnect uygulaması ile de aracın park edildiği konum, yakıt seviyesi, servis zamanı, uzaktan çalıştırma, kapı kilitlerini açma-kapama gibi işlemler yapılabiliyor.  Bununla beraber kablosuz şarj, 8 inçlik ekrana sahip SYNC 3 gibi özellikler de bağlanabilirlik deneyiminin diğer unsurları.

 Modern sürücü destek sistemleri

Ford Focus’taki sürücü destek sistemleri daha da geliştirilmiş. Dur-kalk özellikli adaptif hız sabitleme (ACC), hız tabelası algılama sistemi, duran veya yavaş giden araçlara arkadan çarpmayı önlemede kaçma manevrası yapma konusunda sürücüye yardımcı olan direksiyon sistemi gibi özellikler bunlardan sadece bir kaçı.

Motor seçenekleri

Kendi sınıfında en iyi sürüş deneyimini vaat eden yeni Ford Focus Avrupa’da 1.0 Ecoboost 85 HP, 1.0 EcoBoost 100 HP, 1.0 EcoBoost 125 HP, 1.5 EcoBoost 150 HP, 1.5 EcoBoost 182 HP olmak üzere 5 benzinli; 1.5 EcoBlue 95 HP, 1.5 EcoBlue 120 HP, 2.0 EcoBlue 150 HP olmak üzere 3 dizel motor seçeneği ile satılacak.  Donanımlar ise farklı beklenti ve ihtiyaçlara yönelik olarak 5 tane. Bunlar Trend, Ambiente, Titanium, Vignale, ST-Line ve Active. Bunlardan Vignale lüks odaklı, ST-Line spor sürüş odaklı (alçaltılmış spor süspansiyon) ve Active de macera odaklı (bozuk yola uygun, yükseltilmiş süspansiyon) sürücüleri hedefliyor.

Yeni Ford Focus 2018’in son çeyreğinde Türkiye’de satışa sunulacak.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

 

Kategoriler