Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaHaberlerYeni Alfa Romeo Spider ile yeni Mazda MX-5 kuzen olacak

Yeni Alfa Romeo Spider ile yeni Mazda MX-5 kuzen olacak

Fiat Grubu markalarından Alfa Romeo, Japon üretici Mazda ile yeni bir roadster geliştirmek ve üretmek üzere mutabakat anlaşması imzaladı. Fiat Group Automobiles S.p.A. (Fiat) ve Mazda Motor Corporation (Mazda), Mazda’nın yeni nesil MX-5 arkadan itişli modelini baz alarak Mazda ve Alfa Romeo için yeni roadster geliştirmek ve üretmek amacıyla bağlayıcı olmayan bir “Mutabakat Anlaşması” (MoU) imzaladı. Fiat CEO’su Sergio Marchionne yaptığı açıklamada “Bu anlaşma Alfa Romeo’ya olan bağlılığımızı ve onu gerçek bir global marka haline getirme konusundaki kararlılığımızı açıkça gösteriyor. Mazda ile partner olarak, Alfa Romeo geleneğine uygun, heyecan verici ve tarza sahip bir roadster üretmek için kompakt arkadan itişli araç alanında dünya çapında kabul gören lideri ile işbirliği yapacağız. Mazda ile yapılan bu işbirliğini takdir ediyoruz; verimli ve devamlı olan bir ilişkiyi dört gözle bekliyoruz” dedi. Nihai Anlaşmanın 2012 yılının ikinci yarısında imzalanması beklenmekte olup Fiat ve Mazda, Avrupa’da yapılabilecek daha fazla işbirliği olanakları konusunda görüşmeyi de kabul etti.

 

Mazda Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Takashi Yamanouchi ise yaptığı açıklamada “Teknoloji ve ürün gelişimi işbirlikleri kurmak Mazda’nın şirket hedeflerinden biri ve Fiat ile ilgili olan bu duyuru bu yönde atılan önemli bir adımdır. Mazda’nın ikonik bir aracı olan ve gelmiş geçmiş en çok satan roadster olarak kabul gören MX-5’in yeni neslini baz alan yeni bir roadster modeli için Alfa Romeo gibi prestijli bir marka ile işbirliği yapmaktan büyük heyecan duyuyoruz” dedi.

Haberi özetlemek gerekirse; eğer anlaşma tamamlanırsa, yeni Alfa Romeo Spider ile yeni Mazda MX-5, aynı platformu paylaşan, aynı fabrikada üretilen ama farklı motorlara sahip olan iki kuzen olacak.

1 Yorum

  1. Yuh Mazda! Tamam, hayırlı uğurlu olsun ama, Yeni MX5 ya SkyActiv’i kullanmazsa?.. :@
    Bu durumun ortadan kaldırması için, yerinde olsam, yeni Alfa Spyder’ı üretebilmem için Chevrolet ile anlaşırdım! Bırakın, Chevy de yeni Alfa Spyder da Mazda MX5 düşmanı olsun!.. Çünkü Birinci Madde, Mazda MX5’i rahat bırakın, ikinci ve son madde ise yeni Mazda MX5, Alfa ile anlaşsa bile kendi logosunda derhal SKYACTIV’I KULLANMALI!!!!!!!! :@

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

 

spot_imgspot_imgspot_img
spot_imgspot_imgspot_img

Kategoriler