Cuma, Aralık 1, 2023
spot_img
Ana SayfaHaber EkstraVolvo elektrikli otomobiller için ses geliştirdi
spot_imgspot_imgspot_img

Volvo elektrikli otomobiller için ses geliştirdi

Kimi üretime geçen, kimi de geçmek üzere olan elektrikli otomobillerin en büyük sorunlarından biri herhangi bir sese sahip olmamaları. “Bir otomobilin sessiz olması neden sorun teşkil etsin?” dediğinizi duyar gibiyiz. Elbette otomobilin ses çıkarmaması iyi bir özellik, ama trafikte yayalar ve hayvanlar tarafından fark edilmemesi çok önemli bir güvenlik dezavantajı olarak karşımıza çıkıyor.

 

İşte bu nedenle elektrikli otomobil geliştiren markaların bu araçlarda kullanmak üzere yapay sesler üzerinde çalıştıklarını biliyoruz. Bu markalardan biri de Volvo. İsveçli üretici, basına gönderdiği bir bültenle, Volvo Car Corporation uzmanlarının sektörün en modern akustik laboratuarlarından birinde yeni bir elektrikli otomobil sesi geliştirdiklerini açıkladı.

 

Volvo Car Corporation’ın araştırma ve geliştirmeden sorumlu Başkan Yardımcısı Peter Mertens: “Amacımız aracın gürültü seviyesini hassas bir şekilde ayarlayarak kusursuz ve keyif verici bir ses deneyimi yaratmak” şeklinde konuşuyor.

 

Volvo V60 Plug-in Hybrid için uygun sesi bulmak amacıyla, Volvo Car Corporation’ın uzmanları bilgisayarlarında ideal ve homojen sesi yaratmak için çalışıyorlar. Amaç, tüm gürültü kaynaklarını, otomobilin hangi modda çalıştığından bağımsız olarak, bu homojen sesi çıkarmasını sağlayacak şekilde ayarlamak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

 

Kategoriler