Cuma, Ekim 15, 2021
Ana SayfaÇevreTüvTürk VW basın açıklaması

TüvTürk VW basın açıklaması

TüvTürk VW dizel motorları hakkında basın açıklaması

Volkswagen Grubu’nun 2.0 TDI motorlarında yaşanan emisyon skandalı sonrasında, doğal olarak Türkiye’deki tüketicilerin aklında da bir takım soru işaretleri belirdi. TüvTürk de bu konu ile ilgili olarak bir basın açıklaması yayınladı. İşte o açıklamanın egzoz emisyonları ile ilgili bölümü.
“Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı (EPA)’nın yayınladığı bir rapora dayanarak bir otomotiv grubunun bazı dizel araçlarının ABD Çevre standartlarına uymadığın tespit etmesini takiben başlayan süreçle birlikte, TÜVTÜRK tarafından yapılan egzoz gazı emisyon ölçümlerine dair araç sahiplerinden çeşitli sorular yöneltilmektedir.
Basında yer alan haberlere göre, bir kamu kurumu olan Amerikan Çevre Koruma Ajansı (EPA) ile ilgili otomotiv grubu arasındaki mevcut durum, araçların ilk ithaline yönelik izinlerin alınması (homologasyon) ile ilgili testleri içermektedir. Araçların trafiğe çıkış sonrası belli yıl sonunda yapılan periyodik egzoz gazı emisyon ölçümlerinin bu olay ile bir bağlantısı bulunmamaktadır.
Trafiğe ilk çıkışa yönelik yasal izinlerin alınması için yapılan ölçümler, periyodik ölçümlere göre farklı ve daha geniş kapsamlıdır.
Aşağıdaki bilgileri de bu vesileyle ayrıca paylaşmak isteriz:
Türkiye’de periyodik araç muayenesi için de gerekli olan egzoz gazı emisyon ölçümleri, TÜVTÜRK’le birlikte, bu konuda kendisi ayrıca yetki almış birçok noktada yapılmaktadır.
Egzoz gazı emisyon ölçüm hizmeti vermek isteyen kurumlar mevcut durumda iki farklı belgeden (TS EN ISO IEC 17020 veya TSE 12047) birine sahip olmak zorundadır. TS EN ISO IEC 17020 bağımsız muayene kuruluşlarını düzenleyen özel bir akreditasyon standardı iken, TSE 12047 otomotiv servislerine yönelik bir standarttır. Bunlardan herhangi birine sahip olmayan kurumlar egzoz gazı emisyon ölçümü için T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmezler.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

 

Kategoriler