Cumartesi, Eylül 18, 2021
Ana SayfaHaberlerToyota Türkiye C segment crossover üretecek

Toyota Türkiye C segment crossover üretecek

Toyota Türkiye C segment crossover üretecek. Bu açıklama, 11 Şubat Perşembe günü İstanbul’da gerçekleştirilen basın toplantısında Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye A.Ş. Genel Müdürü ve CEO’su Hiroshi Kato tarafından yapıldı. Şimdilik C-HR adıyla bilinen ve Eylül 2015’te Frankfurt Otomobil Fuarı’nda konsept olarak sergilenen araç, bu yılın son çeyreğinde Toyota’nın Sakarya’daki fabrikasında üretilip 53 ülkeye ihraç edilmeye başlanacak. Yeni model Hybrid (hibrid) teknolojili olacak. Bu yönüyle de bu araç, Türkiye’de üretilen ilk crossover ve ilk hibrid araç olacak. Ayrıca bu modelle birlikte, Toyota’nın Türkiye’deki üretim kapasitesi yıllık 150.000 adetten 280.000 adede çıkacak. Toyota Türkiye C segment crossover üretimi fabrikada 1000 kişiye ek istihdam sağlanacak. Halen Corolla ve Verso modellerini üreten Toyota Türkiye, yeni C segmenti crossover modelle birlikte, Avrupa ülkeleri ağırlıklı olmak üzere yüzde 90 oranında ihracat gerçekleştirilecek. Bu oran daha önceki modellerde yüzde 80’di. Corolla ve Verso modelleriyle aynı hatta üretileceği açıklanan yeni C segmenti crossover modeli için yapılan yatırım ise 450 milyon dolar olarak ifade edildi. Böylece şirketin Türkiye’deki toplam yatırım tutarı 2.3 milyar dolara yükselecek.

Toyota Türkiye C segment crossover
Toyota Türkiye C segment crossover

Toyota C-HR konsepti, markanın yeni global platformu TNGA üstünde geliştirildi. Bu yeni platformun güç aktarımında bir devrim yaratacağı, daha hafif, daha aerodinamik ve yeni alt gövde tasarımına sahip olduğu belirtiliyor. Bunların sonucunda da, bu platform üstünde geliştirilen otomobillerin daha düşük yakıt tüketecekleri belirtiliyor.

Toyota Türkiye C segment crossover

1990 yılında, Toyota’nın Avrupa’daki ikinci üretim tesisi olarak kurulan Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, seri üretim faaliyetlerine 7’nci nesil Corolla modeliyle 1994 yılında başladı. 2002 yılından bu yana, ürettiği araçları Avrupa, Rusya, Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Orta Asya pazarlarına, ortalama yüzde 80 seviyesinde ihraç ediliyor. Bugüne kadar toplam 1.7 milyon adet araç üretmiş olan Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, 3000’e yakın çalışana sahip.

Toyota Türkiye C segment crossover

Toyota Türkiye C segment crossover modelinin seri üretim adı ise henüz açıklanmadı. Aracın motor ve şanzıman seçenekleri de Cenevre Otomobil Fuarı 2016’da açıklanacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

 

Kategoriler