Salı, Ağustos 9, 2022
Ana SayfaHaberlerToyota-BYD elektrikli araç ortaklığı

Toyota-BYD elektrikli araç ortaklığı

Toyota-BYD elektrikli araç ortaklığı. Toyota ve Çinli otomobil üreticisi BYD, yüzde 100 elektrikli araç üretimi konusunda ortak şirket kurduklarını duyurdu. Yapılan açıklamada adı BYD TOYOTA EV TECHNOLOGY CO. LTD. (BTET) olan şirketin yüzde 50-50 öz kaynak iştiraki ile eşit ortaklık şeklinde kurulduğu belirtildi. Faaliyetlerine 2020 Mayıs ayında BTET şirketinde Toyota’dan Hirohisa Kishi başkan olarak görev alırken, BYD’den Zhao Binggen ise şirketin CEO’su görevini üstlenecek. Yaklaşık 300 çalışanın istihdam edileceği girişimde, Toyota ve BYD’den eşit sayıda olmak üzere 6 direktör ve 2 denetçi olacak.

Şirketin çalışma alanı elektrikli araçlar ile ilgili tasarım, geliştirme, batarya teknolojileri ve elektrikli araç platformları olacak. Yapılan açıklamaya göre aynı çatı altında görev yapacak BYD ve Toyota mühendisleri, öncelikli olarak Çin pazarındaki müşterilerin beklentilerini karşılayacak otomobiller geliştirecek.


Konu hakkında açıklama yapan BTET başkanı Hirohisa Kishi aynı çatı ce berabergörev yapacak BYD ve Toyota mühendisleri ile Çin’deki müşterilerin ihtiyaçlarına yönelik olarak üst düzey performans gösteren elektrikli otomobiller geliştireceklerini söyledi.


Şirketin CEO’su Zhao Binggen ise “ Bu ortak girişim, Çin ve Japon bilgi birikimi ile bataryalı elektrikli araçların araştırma ve geliştirmesine odaklanacak. Şirket güvenli, konforlu ve akıllı çevre dostu elektrikli otomobiller geliştirmeye odaklı.”dedi.

Toyota-BYD elektrikli araç ortaklığı ‘nda Toyota’dan Hirohisa Kishi başkan olarak görev alırken, BYD’den Zhao Binggen ise şirketin CEO’su görevini üstlenecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

 

Kategoriler