Çarşamba, Temmuz 24, 2024
Ana SayfaHaberlerToyota 1.5 TNGA motor üretimi başladı

Toyota 1.5 TNGA motor üretimi başladı

Toyota 1.5 TNGA motor üretimi başladı. Toyota Motor Europe (TME) yeni 1.5 lt’lik Dynamic Force benzinli motorların üretimine Polonya’da, Jelcz-Laskowice’deki tesislerde başladığını duyurdu. Bu tesislerde halen 2.0 litrelik benzinli motor da üretiliyor.

Toyota’nın modüler TNGA (Toyota New Global Architecture-Toyota Yeni Global Mimari) ailesine mensup bu motor, yeni Yaris ve Yaris Cross SUV’da geleneksel içten yanmalı veya hibrit olarak görev yapacak. Geçen yıl Toyota Avrupa’nın satışlarının yüzde 52’sinin hybrid versiyonlar olduğu düşünülürse, bu yıl da bu teknolojiye olan talebin devam edeceği öngörülebilir.

Yeni teknoloji ürünü olan 3 silindirli, değişken supap zamanlamalı, 1.5 litrelik yeni motor; Atkinson çevrimli ve yüzde 40 termal verimliliğe sahip. Eski Yaris’teki motorla karşılaştırıldığında CO2 emisyonunun yüzde 20 kadar daha düşük olduğu açıklanan yeni 1.5 lt’lik TNGA motorun performansı da yüzde 15 daha yüksek. Toyota, 3000 kişiye istihdam sağladığı Polonya’daki tesisleri için 2021 itibarı ile 1 milyar Euro’luk yatırım yapmış olacak.

Toyota 1.5 TNGA motor üretimi başladı. Geleneksel ve hibrit versiyonları olan bu motor yeni Yaris ve Yaris Cross SUV’da görev yapacak.

Toyota’nın Polonya fabrikalarında üretilen motorlar:

Motor-şanzımanLokasyonÜretime başlama
1.8 e-CVTWalbrzychKasım 2018
2.0L TNGA motorJelcz-LaskowiceEylül 2019
1.5L TNGA motorJelcz-LaskowiceHaziran 2020
e-CVTWałbrzych2021

Toyota Polonya Fabrikası resmi internet sitesi için BURAYA, Toyota Yaris Cross SUV haberi için BURAYA tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

 

spot_imgspot_imgspot_img
spot_imgspot_imgspot_img

Kategoriler