Pazartesi, Temmuz 22, 2024
Ana SayfaAtamaTofaş’ın yeni CEO’su Kamil Başaran

Tofaş’ın yeni CEO’su Kamil Başaran

Tofaş Türk Otomobil Fabrikası A.Ş.’den yapılan açıklamada 5 yıldan beri CEO’luk görevini yürüten Ali Pandır’ın Fiat Grubu içinde yeni sorumluluklar üstleneceği ve görevini 20 Ocak 2012 tarihi itibarı ile Kamil Başaran’a devredeceği belirtildi.
Orta öğrenimini TED Ankara Koleji’nde tamamladıktan sonra 1979 yılında Ankara Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisi Makine Mühendisliği bölümünde lisans eğitimini alan Kamil Başaran, 1983 yılında Cologne University of Applied Science Fachhochschule Makina Konstrüksiyon Bölümü’nden yüksek lisans derecesi aldı.
1983-84 yılları arasında Almanya KHD şirketinde görev yaptıktan sonra Türkiye’ye dönerek Tofaş’ta çalışmaya başlayan Başaran’ın, 1984 – 1995 yılları arasında ürün ve üretim konularında çeşitli yönetim seviyelerinde görevler aldığı ve 1995 – 1999 arasında ise Yalın Üretim Sorumlusu olarak çalıştığı, 1999 – 2001 yıllarında Doblo Ürün Geliştirme Platformu Müdürlüğü, 2001 – 2004 yıllarında ise Satın Alma Direktörlüğü görevlerinde bulunduğu belirtiliyor. Tofaş’ın yurtdışına ihraç ettiği araçların üretiminde oynadığı önemli rol ve dikkat çekici çalışmaları nedeniyle 2004 yılında Fiat’ın İtalya’daki Uluslararası Organizasyonu’na atanan Kamil Başaran, 2004 – 2007 yılları arasında İtalya’da Tedarikçi Geliştirme ve Maliyet Yönetimi Direktörü olarak görev yaparak Fiat’ın dünya çapındaki organizasyonları ve gelişmekte olan pazarlarda maliyet yönetimi, konularında verimli ve güçlü yöntemler geliştirilmesinde ve süreçlerin yönetilmesinde aktif rol oynamıştır. 2007 yılından bu yana otomotiv yan sanayi şirketleri Martur A.Ş. ve Fompak A.Ş.’de CEO olarak görev yapmakta olan Kamil Başaran, evli ve iki çocuk babasıdır. Başaran, ileri seviyede İngilizce, Almanca ve İtalyanca bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

 

spot_imgspot_imgspot_img
spot_imgspot_imgspot_img

Kategoriler