Pazartesi, Temmuz 22, 2024
Ana SayfaHaber EkstraRS Servis kış tavsiyeleri

RS Servis kış tavsiyeleri

RS Servis kış tavsiyeleri. Geç gelen kış mevsiminin kendisini iyice hissettirmeye bu günlerde; soğuk hava ve kar yağışı, buna hazırlıksız otomobiller ve sürücüler için zorlayıcı olabilir. Bu durumda bazı basit bakımların ve kontrollerin yapılması işleri kolaylaştıracaktır. Örneğin buğu yapan ön cam veya donmuş silecek suyu gibi önüne kolayca geçilebilecek ufak aksaklıklar hem sürüş güvenliğini, hem de sürüş konforunu azaltacaktır.  Bu konuda Türkiye’nin en büyük özel servisi RS Servis CEO’su Ünal Ünaldı da sürücülere kış sürüşü ile ilgili hatırlatmalarda ve tavsiyelerde bulunuyor.

*Güvenli sürüşün temeli, mevsimine uygun, diş derinliği yeterli olan ve hava basıncı doğru olan lastiklerle başlar. Yaz lastikleri ile karlı zeminde sürüş yapmak riskli bir davranıştır. Bundan dolayı araca kış lastiklerinin veya dört mevsim lastiklerin takılmış olması sürüş güvenliğini yükseltecektir. Genel inanışın aksine karlı zeminlerde lastik basıncını indirmek hatalı bir davranıştır. Karlı zeminde lastik hava basıncını düşürmek yerine 1-2 PSI artırılması tavsiye edilir.

Bu noktada Otomobil.com.tr olarak biz de bir hatırlatma yapmak isteriz. Otomobile kar lastiği takılı olsa bile, fren mesafesi kuru zemine göre daha uzun olacaktır. Bunun dışında cam gibi parlamış buz üzerinde kış lastikleri bile tutunma sorunları yaşayabilir. Bunun için sürüş esnasında öndeki araç ile normalden daha fazla takip mesafesi bırakmak, bazı noktalarda camlaşmış buzlanmaya karşı tetikte olmak önemlidir.

*Aracın soğutma sıvısının (antifriz seviyesi) kontrol edilmesi, eskiyen, özelliğini kaybetmiş soğutma sıvılarının değiştirilmesi, motorun ve motor soğutma sistemi içindeki sıvının donmaması açısından önemlidir. Aksi takdirde yüksek maliyetli motor hasarları ortaya çıkabilir. Özellikle de sıfırın altındaki hava sıcaklıklarında bu durum önem kazanır.

*Zayıflamış aküler özellikle kışın motorun çalıştırılması konusunda sorun yaratabilir. Akü kontrolü bu açıdan önemlidir. Akünüzün zayıflamaması için kontak kapalıyken 20 dakikadan fazla multimedya sistemi, farlar açık şekilde beklemeyin; telefon şarj etmeyin. 

*Silecek suyunda yüzde 100 su kullanmayın. Antifrizli cam suyu kullanılması, suyun donmaması ve temiz bir görüş elde etmek açısından önemlidir.

*Aydınlatma sistemine dikkat edin: standart dışı ampuller, karlı ve sisli havalarda görüş mesafenizin kısalmasına sebep olur. Patlayan ampulleriniz varsa, vakit kaybetmeden değiştirin. Ayrıca otomobilin far ve stop grubunda oluşan buzları temizlemek için bagajınızda her zaman bir buz kazıyıcı bulundurun.

Otomobil.com.tr sitesinde daha önce yayınlanan RS Servis haberi için BURAYA, RS Servis internet sitesine ulaşmak için BURAYA tıklayın!

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

 

spot_imgspot_imgspot_img
spot_imgspot_imgspot_img

Kategoriler