Perşembe, Eylül 24, 2020
Ana Sayfa Haberler Renault-Nissan ile Lada işbirliği büyüdü

Renault-Nissan ile Lada işbirliği büyüdü

Renault Nissan İttifakı ve Russian Technologies, Rus otomobil pazarının lideri AvtoVAZ ile imzaladıkları ortaklık anlaşmasını sonuçlandırdılar. Kurulan yeni şirketin adı İttifak Rostec Auto BV olarak belirlendi ve Renault Nissan bu şirkette çoğunluk hissesine sahip olacak. Bu girişimin, hızla büyüyen Rus pazarında Renault, Nissan ve Lada arasındaki sinerjiler ve yeni ürün geliştirme dinamiğine olumlu etkileri olması planlanıyor. Renault-Nissan Başkanı Carlos Ghosn, Moskova’da Russian Technologies Genel Müdürü, AvtoVAZ Yönetim Kurulu Başkanı Serguei Tchemezov ve AvtoVAZ Başkanı Igor Komarov ile birlikte katıldığı törende ortak şirketleri İttifak Rostec Auto BV’nin kurulduğunu açıkladı. Carlos Ghosn şunları söyledi: “Açıklanan bu tarihi anlaşma hem Renault, hem Nissan, hem de AvtoVAZ için kazandıran bir anlaşmadır. Bu anlaşma zaten sağlam olan ortaklığın tarihinde yeni bir bölüm açıyor. Bu ortak girişim, bir yandan Rus otomotiv sektörünün lideri AvtoVAZ’ın rekabet gücünü desteklerken, öte yandan Rusya’daki büyümemizi hızlandırmamızı sağlayacak.

Anlaşmaya göre Renault-Nissan İttifakı yeni şirkete 23 milyar Ruble (742 milyon USD) getirecek. Bu yatırımla 2014 yılının ilk yarısının sonuna kadar ortak girişimden yüzde 67,13 hisse alacak. Ortak şirket ise AvtoVAZ’ın sermayesinin yüzde 74,5’ine sahip olacak. Daha önce 2008’de AvtoVAZ’dan yüzde 25 hisse alan, sonra da Rus üreticinin mali durumunun dikkat çekici şekilde düzelmesine yardım etmiş olan Renault, yeni şirkete yaklaşık 11,3 milyar Ruble (366 milyon ABD Doları) yatırım yapacak. Renault, 2014 Haziran ayına kadar ortak girişimden yüzde 50,10 pay almak istiyor. Daha önce AvtoVAZ’ın hissedarı olmayan Nissan ise 11,7 milyar Ruble (376 Milyon ABD Doları) yatırım yapacak. Japon üretici 2014 Haziran ayına kadar yüzde 17,03 iştirak hissesine sahip olmayı hedefliyor.

Rusya’nın Samara bölgesindeki Togliatti’de yıllık 350.000 araç üretim kapasiteli bir montaj tesisi bulunuyor. Bu üretim tesisi Renault-Nissan İttifakı’nın en önemli platform paylaşım programlarından birine ev sahipliği yapacak. Fabrikada Lada Largus modelinin üretimi 2012 ilkbaharında, Nissan Almera üretimi ise yeni başladı. 2013 ilkbaharına kadar üretim miktarı aşamalı olarak artacak. 2013 yılında, Lada, Renault ve Nissan markalarını taşıyan beş farklı model bu montaj tesisinin bantlarından çıkacak. Bu üretim merkezinde gerçekleştirilen yatırımlar ileri vadede yaklaşık 400 milyon Euro’ya ulaşacak. İttifakın ayrıca Saint-Petersbourg ve Ijevsk’te de fabrikaları bulunuyor. Togliatti Fabrikası’nda yapılan iyileştirmeler ve diğer fabrikalarda öngörülenler dikkate alındığında, Renault-Nissan İttifakı ve AvtoVAZ Rusya’da 2016 yılından itibaren asgari 1.7 milyon araçlık bir yıllık üretim kapasitesine sahip olacak. Rusya bugün büyüklük bakımından Renault-Nissan İttifakı’nın en büyük üçüncü pazarı konumunda yer alıyor. İttifak geçen yıl Rusya’da 578.387 adedi Lada olmak üzere 878.990 otomobil sattı ve yüzde 33 pazar payı elde etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

 

Kategoriler