Pazar, Ekim 17, 2021
Ana SayfaÇevreRenault-Nissan’dan 200.000’inci elektrikli otomobil

Renault-Nissan’dan 200.000’inci elektrikli otomobil

Renault-Nissan’ın ürettiği elektrik motorlu otomobiller 200.000 adede ulaştı. Elektrikli otomobilleri şimdiye kadar 4 milyar kilometre yol kat eden ve yüzde 58’lik global payla sıfır emisyonlu araçlar pazarına hakim olan Renault-Nissan İttifakı, bu araçlarla toplam 200 milyon litre yakıt tasarrufu sağladı; söz konusu tasarruf miktarıyla 80 adet olimpik yüzme havuzunun doldurulması mümkün. İttifak’a ait elektrik motorlu otomobiller aynı zamanda sürüş sırasında çevreye 450 milyon kilogram karbondioksit yayılmasını engelledi.

Nissan LEAF en çok satılan elektrik motorlu otomobil unvanını korurken, Renault elektrik motorlu araç satışında Ekim ayında Avrupa lideri oldu. Ocak ayından bu yılın Kasım ayının ilk haftasına kadar İttifak tarafından 66.500 araç satışı kaydedildi. Bu, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 artışı ifade ediyor. Dünya çapında her üç elektrik motorlu araçtan yaklaşık ikisi İttifak tarafından satılıyor. Buna Renault’nun Twizy modeli ve Nissan’ın hem Avrupa’da hem de Japonya’da satışta olan hafif ticari modeli e-NV200 de dahil.

Renault_Nissan_elektrikli_2

  1. Sayın rex, haklısınız. Elektrikli otomobiller sıfır salımlı değil. O yüzden yazılarımızda “kullanımda sıfır salımlı” ifadesini kullanıyoruz. Çünkü aracın pilleri şarj edilirken, elektriğin üretim şekline göre (nükleer santral, termik santral, rüzgar santrali, güneş santrali vb.) emisyon ortaya çıkıyor. Üreticiler de yaptıkları hesaplarda bunu göz önünde bulunduruyorlar. Saygılar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

 

Kategoriler