Çarşamba, Haziran 12, 2024
spot_img
Ana SayfaFuarRenault Initiale Paris konsepti 2013 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtıldı

Renault Initiale Paris konsepti 2013 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtıldı

Fransız üretici Renault, premium sınıfta seyahat etme sanatı olarak tanımladığı ve firma içinde Z29 koduyla geliştirdiği yeni konsept otomobil Initiale Paris’i Frankfurt Otomobil Fuarı 2013’te tanıttı. Renault Initiale Paris, markanın yeni tasarım anlayışını temsil eden papatyanın altıncı yaprağı olan Wisdom kelimesini (bilgelik, açık fikirlilik) yansıtıyor. İlk beş yaprağın Aşk (Renault DeZir), Keşfet (Renault Captur), Aile (Renault R-Space), İş (Renault Frenzy), Oyun (Renault Twin’Z ve Twin’Run) olduğunu hatırlatalım. Yeni Renault Espace hakkında tasarım ve iç mekân ipuçları verdiği belirtilen Renault Initiale Paris konsepti ile ilgili bir açıklama yapan Renault Konsept Otomobil Tasarım Direktörü Axel Breun şunu söylüyor: “Renault, konsept otomobil ile seri üretim araçlar arasında doğrudan bağlantılar kurarak çekici görünüme sahip yalın, duygu dolu ve sıcak araçlar sunma sözünü tutuyor”. Renault Endüstriyel Tasarım Direktörü Laurens van den Acker’in açıklaması ise şöyle: “Initiale Paris, Renault’nun tasarım stratejisindeki altıncı otomobil. Bu konsept otomobil, Renault’nun premium vizyonunu bünyesinde barındırarak Espace’ın yerini alıyor”. Initiale Paris Tasarımcısı François Leboine’ın yorumu ise şu: “Initiale Paris konsept otomobili, Renault’nun en iyi olduğu alanları keşfetmeye davet ediyor. Üstelik stil ve yenilikçilikliği ile duygulara hitap ediyor”.


Renault Initiale Paris 4.85 metre uzunluğuyla hayli uzun bir otomobil. 22 inç’lik lastikler üstünde duran Initiale Paris; dikkat çekici ızgarası ve kaslı omuzlarıyla bir sedanı, büyük jantları ve kanatlarıyla bir SUV’u, geniş camlı yüzeyler ve yenilikçi tavanıyla bir minivanı andırıyor. Ön ızgaranın dışında, jantlarda ve aracın yan kısımlarında yer alan ve elmas şekillerinden elde edilen motif dikkat çekiyor. Aracın dışını ve iç mekanını birbirine bağlayan bu motif, kapılar açıldığında zemin kısmında da bulunuyor. Aracın yapısal kompozisyonu bir yandan uçağı andırırken öte yandan Fransa’nın başkenti Paris’in anıtsal nitelikteki yapıları Grand Palais ve Eyfel Kulesi’ne gönderme yapıyor. Konsept otomobilin alüminyum ve pleksiglas tavanı Paris’e en resmi şekilde saygı ifade ediyor. Aracın büyük ve şeffaf tavanı, şehrin mahallelerini, arterlerini ve Seine Nehri’ni göstererek Paris haritasını betimliyor. Konsept otomobilin gövdesi, ışığa ve bakış açısına bağlı olarak koyu metalik siyahtan parlak mora dönüşen ametist renginde. Gövde rengi, değerli taşlarla süslü bir mücevher gibi değişken yansımalar sunuyor. Initiale Paris’in başındaki “I” harfi aracın yan kısmını ve jantları süslüyor.


Tam led lambalar initiale Paris concept’e güçlü bir ışık imzası kazandırıyor. Ön kısımdaki gündüz sürüş lambaları her bir farı adeta parantez içine alıyor. Entegre bir mekanizma sayesinde ışıkta “göz kırpması” benzeri bir etki oluşturuluyor. Arkada ise, ebat ve orantı açısından aracın yatay ve dikey çizgileri ile son derece uyumlu biçimde konumlandırılmış lamba grubu yer alıyor. Geri görüş, dış ayna görevi gören son derece ince, profilli kameralarla elde ediliyor. Aracın dışında yer alan her detay hareketi temsil ediyor ve vurguluyor.


Renault Initiale Paris konsept aracında dCi 130 motorun geliştirilmiş bir versiyonu yer alıyor. 400 Nm maksimum tork sunduğu ifade edilen motor, bu torkun yüzde 90’ını 1500 d/d’den itibaren elde ediyor. Söz konusu motor, 6 ileri çift kavramalı EDC şanzımanla kumanda ediliyor. Initiale Paris konsept otomobili Grand Espace ile aşağı yukarı aynı boyutlara sahip olmasına karşın ondan 250 kg daha hafif. Genel anlamda, konsept motorun karbondioksit salımı 40 g/km daha az ve eşdeğeri performansa sahip dizel motordan yüzde 25 daha az yakıt tüketiyor.

1 Yorum

  1. 1.6dci ın torku 400nm müthiş değerler günlük araçlar eskinin spor araçlarından daha güçlü oluyorlar ve artık ulaşılabilir fiyatlara iniyorlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

 

spot_imgspot_imgspot_img
spot_imgspot_imgspot_img

Kategoriler