Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaEkonomiPSA Peugeot Citroen- GM İttifakı

PSA Peugeot Citroen- GM İttifakı

PSA Peugeot Citroen ve GM (General Motors) yaptıkları resmi açıklama ile dünya çapında stratejik ittifak kurduklarını duyurdular.

Yapılan açıklamada iki şirketin güç birliğinden ve know-how’undan yararlanan ittifakın,  iki ortağın kârlılığına katkıda bulunacağı ve ve Avrupa’daki rekabet güçlerini önemli ölçüde iyileştireceği ifade edildi.

Yapılan resmi açıklamada şöyle devam edildi “ittifak çerçevesinde, PSA Peugeot Citroen’in, bir bankalar birliği tarafından verilen teminata konu olan ve Peugeot aile grubunun bir iştirakini de içeren yaklaşık 1 milyar Avroluk rüçhan haklı bir sermaye arttırımı yapması öngörülüyor. Bankalar birliği böylece ittifakın başarısına olan güvenini gösteriyor. PSA Peugeot Citroen Grubu’nun yönetim tarzına ilişkin özel hüküm içermeyen bu anlaşma çerçevesinde, General Motors sermayeye yüzde 7 oranında iştirak edecek ve böylece Peugeot aile grubunun arkasından PSA Peugeot Citroen’in ikinci büyük hissedarı olacak.”

Anlaşma çerçevesinde PSA Peugeot Citroen ve General Motors’un, tedarikçilerden hammadde, parça ve hizmet alımları için dünya ölçeğinde ortak satın alma şeklinde olacak. Böylece uzmanlıkların, platformların ve standart parçaların ortak kullanım olanaklarından yararlanılacak. Bu ittifak ayrıca, lojistik ve nakliye gibi ilave işbirliği alanları tasarlıyor. Bu amaçla, General Motors PSA Peugeot Citroën’in bağlı ortaklığı Gefco ile Avrupa ve Rusya’da lojistiğinin sağlanması amacıyla stratejik ve ticari işbirliği yapmayı tasarlıyor.

Önümüzdeki beş yıl içinde işbirliğinden beklenen sinerjinin toplam tutarının yılda yaklaşık iki milyar dolar olacağı tahmin ediliyor.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

 

spot_imgspot_imgspot_img
spot_imgspot_imgspot_img

Kategoriler