Cuma, Aralık 1, 2023
spot_img
Ana SayfaHaberlerPSA Grubu’ndan 3 silindirli benzinli motor
spot_imgspot_imgspot_img

PSA Grubu’ndan 3 silindirli benzinli motor

PSA Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Philippe Varin ve Lorraine Valisi Christian Galliard de Lavernée, dünyanın en büyük dizel motor üretim fabrikası olan Trémery Fabrikası’nda yeni 3 silindirli benzinli motor ailesi üretim biriminin açılışını yaptılar. PSA Grubu HDi dizel motor seçeneklerinde uygulanan önemli ve  derin değişim hamlesini küçük motor tiplerinde de başlatmaya karar verdi. Bu 3 silindirli yeni motor ailesi, bir yandan motorun (güç ve tork) performansını korurken, aynı zamanda silindir hacminin küçültülmesi sayesinde emisyon salınımlarını azaltarak motorun veriminin arttırılmasını sağlıyor.

 

Daha kompakt, 68 ile 82 HP arasında güç üreten bu 3 silindirli yeni motorlar aynı güçteki 4 silindirli mevcut motorlara kıyasla yakıt tüketiminin ve karbondioksit salınımlarının yüzde 25 azaltılmasını sağlayacak. Sürücü böylece bir yandan optimal sürüş keyfini korurken aynı zamanda yakıt tüketiminde 100 km’de yaklaşık 1.5 litre yakıt tasarrufu yapacak. Bu yeni 3 silindirli benzinli motorlar 2012 yılının ilk çeyreğinde piyasaya sürülecek olan yeni Peugeot 208 üretiminde kullanılacak. Bu model 1.2 lt VTi 82 HP versiyonunda 104 g/km ve 1.0 lt VTi 68 HP versiyonunda 99 g/km emisyon değerine sahip olacak.

 

2008 başında devreye alınan bu proje kapsamında PSA Grubu 717 milyon Euro yatırım yaptı: Bu rakamın 460 milyon Euro’su 52 patent tescili ve 1200 mühendis ve teknisyen ile Ar&Ge alanında harcandı. 257 milyon Euro tutarında bir yatırım ise başta Trémery Fabrikası olmak üzere Fransa’nın doğusundaki üretim birimlerinde gerçekleştirildi. 2011 Eylül ayından bu yana projesi başlangıç aşamasında olan bu yeni EB motor Trémery Fabrikası’nda yıllık 640 000 motor potansiyeli ile üretilecek ve böylece 500 yeni istihdam olanağı yaratılmış olacak. 1979 yılında üretime geçen ve Moselle Bölgesi’nde bulunan Trémery Fabrikası 3720 çalışanı ve kümülatif 35 milyon adet motor üretimiyle bugün dünyanın en büyük dizel motor üretim fabrikası konumunda bulunuyor. İkinci bir aşamada, Fransa’da tasarlanan bu yeni motorlar yerel ihtiyaçları karşılamak için Latin Amerika ve Çin’de de üretilmeye başlanacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

 

Kategoriler