Cuma, Temmuz 19, 2024
Ana SayfaÇevrePirelli ile Avea’dan Yenilikçi Sürüş Teknolojisi CyberFleet

Pirelli ile Avea’dan Yenilikçi Sürüş Teknolojisi CyberFleet

Pirelli, Avea işbirliğiyle Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek ağır vasıta lastikleri için geliştirdiği Yenilikçi Sürüş Teknolojisi “CyberFleet”i pazara sunuyor. Yenilikçi sürüş teknolojisi CyberFleet, lastiğin içine yerleştirilen sensörler sayesinde hava basıncı, ısı gibi lastiklerle ilgili güncel durum ve bilgileri, Avea altyapısı üzerinden kesintisiz bir iletişimle sürücüye ve filo yöneticisine anında aktarıyor. Bu yeni teknolojiyle bir filo araç başına yılda 1000 Euro yakıt tasarrufu elde edebilecek. 2014 sonunda 1000 adet araca ulaşması hedeflenen proje kapsamında 1 milyon Euro yakıt tasarrufu ve 2000 ton daha az karbondioksit salımıyla çevreye katkının yanı sıra, yol ve yük güvenliği sağlanması hedefleniyor. Dünya lansmanı geçtiğimiz aylarda yapılan ve patenti Pirelli’ye ait olan CyberFleet teknolojisinin Türkiye tanıtımının yapıldığı basın toplantısı Pirelli Başkan Yardımcısı Alberto Pirelli, Pirelli CEO’su Mete Ekin, Avea Kurumsal İş Birimi Kıdemli Direktörü Tunç Taşman, Pirelli Grubu Ağır Vasıta Lastikleri Pazarlama Direktörü Alberto Vigano ve Pirelli Türkiye Ticaret Direktörü Aşkın Bedük’ün katılımıyla gerçekleştirildi.

30 milyon kilometre test edildi

CyberFleet sisteminin, gerçek sürüş koşullarında testlerini başarıyla tamamladığı ve teknolojisini ve güvenliğini kanıtlamış durumda olduğu belirtildi. Yapılan açıklamaya göre, 2012 yılı boyunca CyberFleet sensörleri, Almanya, İsveç, İtalya, Türkiye ve Brezilya’da toplam 660 adet lastiğe monte edilmiş olarak, 77 ağır vasıtada, yaklaşık 30 milyon kilometre test edildi. Testler CyberFleet sensörleriyle yakıt masraflarının bir yıl boyunca araç başına yaklaşık 1000 Euro azaltıldığını ortaya koydu (her ülkedeki yakıt fiyatlarına bağlı olarak). Türkiye’de ise Aralık 2012’den itibaren gerçekleştirilen testlerde, 24 sensörlü lastik toplam 204.768 kilometrede test edildi.

iPad uygulaması da var

CyberFleet teknolojisi SoftTech tarafından geliştirilen mobil uygulama sayesinde, iPad’lerden de takip edilebilecek. Proje dâhilinde verimli mobilite için ek bir araç olarak geliştirilen uygulamayla filo yöneticileri her yerden bilgiye ulaşabilirken; araç sürücüsü de araç mahallinden gerçek zamanlı araç takibi yapabilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

 

spot_imgspot_imgspot_img
spot_imgspot_imgspot_img

Kategoriler