Pazar, Mayıs 19, 2024
spot_img
Ana SayfaDiğerPeugeot model isimlendirme sistemini değiştirdi

Peugeot model isimlendirme sistemini değiştirdi

Peugeot, faaliyette bulunduğu bütün pazarlardaki müşterilerinin beklentilerini karşılamak üzere ortada bulunan “0” etrafında ürün isimlendirme politikasını yeniden belirledi. Globalleşme stratejisi kapsamında, Peugeot yeni fetih modelleri için “1” son rakamını seçti ve gelecekte yenilenecek modelleri için “8”li isimleri sabitledi.

Peugeot ortadaki “0”ın iki yanına eklenen üç rakamlı numaralandırmayı 1929 yılında 201 modeliyle başlattı. Peugeot’nun kullandığı ve tarihinden gelen bu isimlendirme sistemi şu şekilde yapılanıyor: Ortadaki sıfır (0) Peugeot markasının kimliğine tekabül ediyor. İlk numara segmentin büyüklüğünü temsil ediyor. Birler hanesindeki rakam ise aracın neslini belirtiyor.

Bu sistem, türev gövde siluetleri nitelendirmek üzere çift harfler eklenmek suretiyle (CC et SW) 1990’lı yılların sonunda değişiklik gördü. 2005 yılından bu yana, 3008 veya 5008 gibi yüksek kasa yapılı modelleri nitelendiren ortadaki çift sıfır ile zenginleşti. Günümüzdeki uluslararası büyüme süreci ise Peugeot’yu isimlendirme politikasını gözden geçirmeye yöneltti.

Bundan böyle, Peugeot modellerinin isimleri, yenilenmeleri sırasında değiştirilmeyecek. Yeni model isimlerinin sonunda ise 301’de de olduğu gibi 1 rakamı olacak. Ürün adlarının sabitlenmesinin, ürün gamının okunmasını ve pazara yerleşmelerini kolaylaştıracağı belirtiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

 

spot_imgspot_imgspot_img
spot_imgspot_imgspot_img

Kategoriler