Cuma, Mayıs 17, 2024
spot_img
Ana SayfaÇevreTest edildi: e-HDi teknolojisi yüzde 14 daha az tüketiyor

Test edildi: e-HDi teknolojisi yüzde 14 daha az tüketiyor

Peugeot’nun son nesil Stop&Start sistemine sahip e-HDi motor teknolojisiyle donatılan araçların yüzde 14’e varan yakıt ekonomisi sağladığı, İstanbul, İzmir ve Ankara’yı kapsayan bir test ile Türkiye şartlarında ispatlandı. Peugeot 308 modeliyle gerçekleştirilen test, Volkan Işık Akademi işbirliğiyle üç büyük ilde, trafiğin en yoğun olduğu saatlerde düzenlendi. Şehir içi trafik koşullarında gerçekleştirilen testlerde yüzde14 oranında yakıt tasarrufu sağlandı. Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu yetkilileri de testlere eşlik ederek elde edilen değerleri onayladı. Test süresince yeni nesil Total Excellium Dizel yakıt kullanıldı.

 

Testin ilk bölümünde İstanbul trafiğinin en yoğun olduğu köprü ve kalabalık caddeler (Bağdat Caddesi gibi) tercih edildi. Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu’ndan da yetkililerin katıldığı testler TOSFED tarafından da onaylandı. İstanbul’da sabah ve akşam mesai saatleri göz önüne alınarak gerçekleştirilen testin sonucunda e-HDi teknolojisinin kullanıldığı Peugeot 308’in, HDi motor kullanılan 308’e göre yüzde 14 daha az yakıt tükettiği ispatlandı. Volkan Işık Akademi tarafından gerçekleştirilen testler sonrasında ortaya çıkan bu fark, e-HDi sisteminin ekonomik olmasının yanı sıra yoğun trafik koşullarında Stop&Start sistemi sayesinde karbondioksit salınımı yapmadığı için çevre dostu olduğunu da ispatlamış oldu. İstanbul’da yapılan testlerin ardından rota bu kez bir diğer büyük şehir olan İzmir’e çevrildi. İzmir’de de sabah ve akşam saatlerinde yapılan testler sonucunda İstanbul’da ulaşılan verilerin aynısı elde edildi. Üçüncü ve son rota olan Ankara’da da aynı sonuçlara ulaşıldı ve test önemli bir ekonomik tüketim başarısı ile sona erdi. Üç büyük şehrimizi kapsayan testlerin verdiği bilgiler ışığında mikro-hibrid e-HDi teknolojisi yüzde14’ü aşan yakıt tüketim farkıyla son dönemlerde geliştirilmiş en iyi sistemlerden biri olduğunu kanıtladı.

 

Yenilikçi mikro-hibrid e-HDi teknolojisi ile son nesil Stop&Start sistemi 308’in yanı sıra  508 sedan, 508 SW, 3008 ve 5008 modellerinde sunuluyor. Böylece beş farklı Peugeot modeli 1.6 e-HDi 112 HP motor seçeneğiyle düşük yakıt tüketiminin yanı sıra 104 g/km’ye ulaşan karbondioksit salınımları ile öne çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

 

spot_imgspot_imgspot_img
spot_imgspot_imgspot_img

Kategoriler