Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaEkonomiPazar lideri Ford’dan yeni fabrika müjdesi

Pazar lideri Ford’dan yeni fabrika müjdesi

10 yıldır Türkiye’nin en çok araç satan otomotiv markası olan Ford’un 2012 ilk çeyreğinde Kocaeli’de 110.000 araç/yıl kapasiteli yeni bir fabrikanın temelini atacağı haberi, bugün İstanbul’da düzenlenen basın toplantısında konuşan Ford Otosan Genel Müdürü Nuri Otay tarafından verildi. Yeni fabrika yatırımının ardından Ford Otosan’ın yıllık üretim kapasitesi 400.000 adede çıkacak. Toplantıda Ford’un 2011 performansı değerlendirildi ve 2012 hedefleri açıklandı. 10 yıldır üst üste Türkiye otomotiv pazarının lideri olan Ford, 2011’de 141.633 adetlik araç satışıyla yeni bir rekora imza attı. Yüzde 15.6 pazar payıyla en çok tercih edilen marka olan Ford, 2012 yılında da 11’inci kez Türkiye’nin en çok satan markası olmayı hedefliyor.

Ford Otosan Genel Müdürü Nuri Otay, konuşmasında başarılarının arkasındaki gücü şöyle özetledi: “2011’de; 17 yeni teknoloji, sekiz motor seçeneği ve yedi yeni modelimizi pazara sunarak ticari, binek ve kamyon pazarlarında yeni rekorlar kırdık. İnönü fabrikasında ürettiğimiz yakıt ekonomisi sağlayan Transit Duratorq motorlarımız; yeni Focus modelimiz ve beraberinde getirdiği yüksek teknolojiler, Kuzey Amerika’ya 90.000 adedi geçen Connect ihracatımızla birlikte ihracatta 1.5 milyon sınırını aşmamız, Global Cargo’daki büyüme stratejimiz, 175.000’inci Cargo teslimatı başarılarımızın kilometre taşlarını oluşturdu. 50 ülkeye ihraç ettiğimiz “New York Fatihi” Transit Connect yılın en çok satan modeli olarak bizi gururlandırırken, Ford Transit, yine kendisinden sonra gelen üç markanın toplamından fazla satarak 46 yıllık başarı tarihine bir yenisini daha ekledi. 2011’de yüksek teknolojilerle donatarak yenilediğimiz Focus, Fiesta ve C-MAX’ın yanı sıra, satışları bir önceki yıla göre yüzde 80 artan Cargo’nun yeni ürün gamı da ticari araç sınıfında yükselişimizin sürmesinde önemli rol oynadı. Tüm Türkiye’ye tekrar teşekkürlerimizi sunuyorum”

Ford, 2011 yılında Türkiye’nin en çok satan markası olmanın yanı sıra yüzde 29.3’lük ticari araç pazar payıyla Avrupa’daki en yüksek pazar payını elde ederek Ford bünyesinde de lider oldu. 141.633 adetlik perakende satışla Türkiye, toplam satış adedi bazında Fransa ve İspanya’yı geride bırakarak İngiltere, Almanya ve İtalya’nın ardından Ford’un Avrupa’daki dördüncü büyük pazarı haline geldi.

Yeni fabrika yatırımına dönecek olursak: Ford Otosan Genel Müdürü Nuri Otay toplantıda yaptığı konuşmada, 2012’ye yeni bir marka söylemiyle girdiklerini belirterek, şu açıklamaları yaptı: “Hep ‘Daha İleri’yi hedefleyen ‘Go Further’ anlayışımız, daha mükemmel ürünler geliştirmek, güçlü bir iş modeli oluşturmak, çalışanlarımız ve müşterilerimiz için daha iyi bir dünya yaratmak amacıyla her zaman daha ilerisini düşüneceğimizin sözünü veriyor. Yeni sloganımız, Ford ve Ford Otosan çalışanları olarak dahice ürünler üretmemiz gerektiğini, bu ürünleri erişilebilir kılacağımızı, müşterilerimize ve toplumumuza hizmet etmeye ne kadar inandığımızı gösteriyor. Go Further, slogandan öte yaşam tarzımızı ve geçmiş başarılarımızla yetinmeyeceğimizi, daha başarılı olmak için daha ileri adımlar atmaya devam edeceğimizi anlatıyor. 2012’de “Go Further” dediğimiz bir konu da Kocaeli’de yapacağımız yeni fabrika yatırımı. Yüksek teknolojiyle donatacağımız yeni fabrikamız 110.000 araç üretim kapasitesine sahip olacak. Yeni hafif ticari araç için temelini atacağımız fabrika ile üçüncü üretim tesisimizi kurmuş olacağız.” Otay, bu fabrikanın 1000-1500 kişiye istihdam sağlayacağını da sözlerine ekledi.

Ford Otosan Genel Müdürü Nuri Otay konuşmasına 2012 hedefleri ile devam etti: “Önümüzdeki 10 yılda da büyüyerek liderliğimizi devam ettirmek için daha ileriyi hedefliyoruz. 2012 yılında, Türkiye’de otomotiv sektörünün 850.000 adet satış gerçekleştirmesini bekliyoruz. Bizim hedefimiz 128.000 perakende satışla yine en çok satan marka olmak. İhracat konusunda ise Avrupa’da daralan pazarlara rağmen ülke ve model çeşitliliği sayesinde ihracatımızı  212.000 olarak planladık. Toplam satış hedefimiz 340.000 adet.  Gerek iç satış gerek ihracat başarılarını devam ettirerek 2012’de üretim adedimizi 288.000 olarak gerçekleştirmeyi ve yılın ikinci yarısında istihdamımızı büyütmeyi hedefliyoruz.”

 

Ford’un model ve motor bazında 2012 yenilikleri ise şunlar:

Ford Fiesta makyaj (Yılsonuna doğru)

Yeni Ford Transit (Yılsonuna doğru)

Yeni Ford Cargo (Yılsonuna doğru)

Yepyeni bir model olan Ford B-Max (Üçüncü çeyrek)

Yeni Ford Ranger (Yılın ortalarına doğru)

Ford S-Max ve Ford Galaxy modellerinde 1.6 litrelik benzinli motora yer verilecek.

Yeni 1.0 lt 3 silindirli benzinli EcoBoost motor Ford Focus ve Ford B-Max’te yer alacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

 

spot_imgspot_imgspot_img
spot_imgspot_imgspot_img

Kategoriler