Pazartesi, Temmuz 22, 2024
Ana SayfaEkonomiÖTV düzenlemesi ikinci eli nasıl etkiler?

ÖTV düzenlemesi ikinci eli nasıl etkiler?

ÖTV düzenlemesi ikinci eli nasıl etkiler? 31567 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 4373 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile ÖTV matrah dilimlerinde yeni düzenlemeye gidildi. Buna göre yüzde 45’lik ÖTV matrah dilimi 80 bin TL’den, 92 bin TL’ye, yüzde 50’lik ise 130 bin TL’den 150 bin TL’ye yükseltildi.

Bunun sonucunda bazı sıfır km otomobil fiyatlarında 50.000 TL’ye varan düşüşler olurken, ikinci el otomobil piyasasının durumu da merak edilir oldu. Konu hakkında açıklama yapan Otomerkezi.net CEO’su Muhammed Ali Karakaş “Aniden ortaya çıkan bu gelişmeyle ikinci el otomobil sektöründe birkaç günlük bir durağanlık yaşayacağımızı öngörüyoruz. Tüketicinin kararlarıyla ilgili tekrar fiyatları gözlemleyerek, matrah dilimlerde var olan otomobillere bir yönelme gerçekleşecektir. Ancak burada şu var: sıfır otomobil pazarında çip krizinin devam ediyor olması, tedarik problemlerinin var oluşu, matrahlara dahil olan ürün gruplarında indirim olarak ne kadar yansıyacağına dair şüphelerimiz var. Markalar yeni fiyat listelerini yayınladıktan sonra bu durum netleşmiş olacak.” dedi.

Karakaş sözlerine “150 bin-320 bin TL aralığındaki otomobillere yansıyacak bu indirimler 2 bin lira ile 50 bin TL arası değişecektir. Orta gelir grubuna olumlu yansıyacak ve fayda sağlayacak bu gelişme için otomotiv sektörü olarak teşekkür ediyoruz. İkinci elde spot ticareti yapanlar, 1-2 yaş arasında otomobil satanlar, bu indirimlerden olumsuz etkilenecek. 1-2 yaşındaki ikinci el otomobillerde yüzde 10-15 değer kaybını önümüzdeki haftalarda göreceğiz. Bunun dışında kalan otomobillerde maksimum yüzde 3-4 fiyat düşüşü beklentimiz var. Başta belirttiğimiz gibi bir hafta kadar durağan bir pazarla karşılaşacak, sonrasında ciddi bir hareketlilik göreceğiz.” diye devam etti.

Otomobil.com.tr sitesinde yayınlanan 2021 ÖTV düzenlemesi haberi için BURAYA, Otomerkezi.net internet sitesine ulaşmak için BURAYA tıklayın!

spot_imgspot_imgspot_img
spot_imgspot_imgspot_img

Kategoriler