Pazartesi, Ekim 18, 2021
Ana SayfaEkonomiOtoshops ikinci el otomobil alım satımında iddialı

Otoshops ikinci el otomobil alım satımında iddialı

 

Otoshops ikinci el otomobil alım satımı konusunda 2016 yılındaki performansını ve 2017 hedef ve beklentilerini ortaya koyduğu bir basın toplantısı düzenledi. Şirketin Kartal’daki tesisinde düzenlenen toplantıda konuşma yapan Otoshops Genel Müdürü Tuğrul Denizaşan, 2016 yılının son çeyreğinde hizmetlerine başlayan Otoshops’un, hedeflerinin üzerine çıkarak yılı 1593 adetlik satışla tamamladığını açıkladı.

Otoshops ikinci el otomobil toplantısında 2017 hedeflerini de ortaya koyan Denizaşan, 2017 yılında ikinci el otomobil pazarında yüzde 15’e yakın büyüme beklediklerini belirterek “ÖTV düzenlemesi ve döviz kurlarının yükselmesi nedeniyle sıfır otomobil fiyatlarına yansıyacak artış, 2017 yılında daha bariz görülecek. 2016 yılının son aylarında markalar çeşitli kampanyalar ile bu artışı yansıtmadılar ve talebin öne çekilmesini sağladılar. Ancak 2017 model araçlar fiyat artışıyla birlikte pazara sunuluyor. Bu nedenle ikinci el otomobil pazarının daha cazip hale gelecek. 2017 yılında ikinci el otomobil pazarı yüzde 15’in üzerinde büyüyebilir” dedi.

Otoshops ikinci el otomobil

“2017 hedeflerimize 2016’da ulaştık”

Denizaşan Ekim ayındaki lansmanlarının ardından yılsonu satışı için hedefledikleri 1400’ü geçerek 1593 adetlik satış gerçekleştirdiklerini söyledi. Denizaşan “2016 yılı hedeflerimizin üzerine çıktık. 13 noktayla başladığımız ve 2017 yılsonu hedefimiz olan 20 yetkili satıcı sayısına 2016 yılının sonunda ulaştık, şu anda 22 satış noktasıyla hizmet veriyoruz” dedi. Otoshops ikinci el otomobil toplantısında, 2017 yılında otomotiv sektörünün yükselen değerinin ikinci el olacağını söyleyen Otoshops Genel Müdürü Denizaşan “2017 yılı satış hedefimiz 5000 adet. Yapılanma çalışmalarımız 2017 yılında da durmaksızın devam edecek. Yetkili satıcı sayımızı ise 30’a yükseltmek arzusundayız” açıklamasında bulundu.

100 milyon TL’lik yatırım

Otoshops ikinci el otomobil toplantısında açıklanan rakamlara göre, 65 milyon TL’nin üzerinde bir yatırımla faaliyetlerine başlayan şu anda 100 milyon TL tutarında yatırıma ulaşan Otoshops’un Kartal tesisinde dijital ekspertiz, 2 yıl garanti, 7 günde değişim, nakit alım/takas, tüketici finansmanı, kasko ve trafik sigortası seçenekleri ile sektörde ilk olan bazı uygulamaları sunduklarını belirten Denizaşan, sözlerine şöyle devam etti: “Bugün sizlere daha yakından tanıttığımız Kartal showroom’umuzda satın alınan ikinci el bir araç, tüm devir-tescil işlemleri maksimum 2 saat içerisinde tamamlanarak, müşteriye teslim edilmektedir. Bu hizmetlerimiz sadece Kartal tesisinde değil, 22 satış noktasında da aynı kalite ve standartta verilmektedir”.

Otoshops ikinci el otomobil

İkinci elde müşteri profili değişiyor

Gelir düzeyinin otomobil fiyatlarındaki artışa paralel olarak artmaması sebebiyle satın alma gücündeki düşüşün ikinci el otomobillere olan ilgiyi arttırdığını belirten Denizaşan “Pazarda kurumsal yapıların artması sebebiyle müşterinin öncelikli beklentisi olan güven unsurunun sağlanmasıyla ikinci el pazarına ilgi büyüdü. Fiyat avantajı sebebiyle ikinci el otomobil almayı tercih eden bir kitle oluştu. Özellikle lüks segmentlerde ikinci el modellere olan talep daha da yoğunlaştı. Satışını gerçekleştirdiğimiz her 10 araçtan biri lüks segmentten model oluyor. İkinci el pazarında en çok rağbeti dizel motorlu otomatik vitesli araçlar görüyor, bunun yanında yakıt tüketimlerinin düşmesi benzinli otomatik araçları da daha cazip hale getirdi” açıklamasında bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

 

Kategoriler