Çarşamba, Temmuz 24, 2024
Ana SayfaEkonomiOtokoç’tan 2013 değerlendirmesi

Otokoç’tan 2013 değerlendirmesi

Otomotiv perakendecisi ve araç kiralama şirketi Otokoç Otomotiv, 2013 yılı değerlendirmelerini ve 2014 yılı hedef ve öngörülerini, Genel Müdür Görgün Özdemir, Mali İşler Genel Müdür Yardımcısı Dr. Önder Kutman, Otokoç Genel Müdür Yardımcısı Uğur Güven, Birmot Genel Müdür Yardımcısı Uğur Sakarya, Avis & Budget Genel Müdür Yardımcısı İnan Ekici’nin katılımı ile düzenlediği basın toplantısında açıkladı. Otokoç Otomotiv’in Genel Müdürü Görgün Özdemir 2013 yılında ekonominin karışık bir seyir izlediğini, yılın ilk yarısındaki düşük faiz ortamı ve tüketici güveninin yerini ikinci yarıda kur ve faizlerdeki artışa bıraktığını hatırlattı. Tüm bu gelişmeler ışığında otomotiv sektörünün en yüksek ikinci pazar hacmine ulaştığını belirten Özdemir, yeni araç satışlarının bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 9 artarak 893.124 adede ulaştığını sözlerine ekledi. Bu performans içerisinde Otokoç Otomotiv’in 72.000 yeni araç satışıyla 3.5 milyar TL rekor ciroya ulaştığını kaydeden Özdemir, otomotiv perakendeciliğindeki liderliklerinin güçlenerek sürdüğünü belirtti. Yeni yatırımlara da aralıksız devam ettiklerini söyleyen Özdemir, “Otokoç Otomotiv olarak 2013 yılında da yatırımlar yapmaya devam ettik. Toplam yatırımlarımız 743 milyon TL seviyesine ulaştı. Bu yatırımların büyük bir bölümü yüksek kalitedeki standardımızı korumak ve müşterilerimize daha konforlu ve hızlı hizmetler sunabilmek için yapılmış yatırımlardır. Önemli bir kısmı da araç filomuzu genişletmek ve çeşitlendirmek adına yapılmış yatırımlardır. Ayrıca önemli ve stratejik işbirlikleri gerçekleştirerek ürün yelpazemizi geliştirdik” şeklinde konuştu.

Pazar 2014’te daralacak

Otomotiv sektörünün 2014 beklentilerini de değerlendiren Otokoç Otomotiv Genel Müdürü Özdemir, “Yükselen kur, vergi ve faiz oranlarının yanı sıra taksitli satışlara yönelik getirilen yeni düzenlemeler ve tüketici güveninde ve ekonomide yaşanan olumsuzluklar etkisiyle 2014 yılında daha düşük bir pazar öngörüyoruz. Otomotiv pazarının yaklaşık yüzde 70’i ithal araçlardan oluştuğu için kura paralel etki yıl boyu devam edecektir. Otokoç Otomotiv olarak, 2014 yılı bütçelerimizi kur artışı öncesinde yaptık, ancak 3 aylık dönemlerde bütçemizi gözden geçiriyoruz ve gerekirse revize ediyoruz. Sağlıklı bir Pazar tahmini yapabilmek için bu süreçte, bir süre daha pazarı ve gidişatı gözlemlemek istiyoruz ancak, şunu söyleyebiliriz, 2013 yılına göre çok daha düşük seviyede bir pazarın gerçekleşeceğini bugünden görüyoruz” şeklinde konuştu.

Yatırıma devam

Yatırımlarına devam etmenin yanında geliştirecekleri stratejik işbirlikleri sayesinde 2014’te de büyümeye devam edeceklerini belirten Genel Müdür Özdemir, yeni tesis ve ofis yatırımlarıyla birlikte 19.000 adet araç yatırımı ile toplam 845 milyon TL yatırım planladıklarını açıkladı.

Zipcar Türkiye’ye geliyor

2014 yılının en önemli atılımlarından birinin dünyanın lider saatlik araç kiralama firması Zipcar’ı Türkiye’ye getirmek olduğunu belirten Özdemir, Zipcar’ın Otokoç Otomotiv çatısı altında çok yakında Türkiye’de de hizmete başlayacağını sözlerine ekledi. Zipcar’ın, Otokoç Otomotiv’e dinamizm katacağını ve bu alanda yelpazeyi genişleteceğini söyleyen Özdemir, sektördeki öncü ve lider konumlarının daha da güçleneceğini sözlerine ekledi.

Sanal showroom

Otokoç Otomotiv’in, yılın ilk çeyreğinde iki yeni web sitesiyle tüketicilerin karşısına çıkmaya hazırlandığını belirten Özdemir, “Kullanıcıların her yönüyle gerçek bir showroom tecrübesi yaşayacağı “Sanal Showroom” ve araçları için gereken yedek parçaları bulabilecekleri “Otokoç Parça” web siteleri çok yakında hizmete açılacak” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

 

spot_imgspot_imgspot_img
spot_imgspot_imgspot_img

Kategoriler