Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaEkonomiOpel Combo’nun Tofaş fabrikasındaki üretimi başladı

Opel Combo’nun Tofaş fabrikasındaki üretimi başladı

Fiat ile Opel arasındaki işbirliği anlaşması doğrultusunda Tofaş, Opel için Combo üretimine 22 Kasım tarihinde başladı. Bu proje kapsamında yılda 40.000 adet Combo üretilmesi planlanıyor. Üretilen bu araçların büyük bir kısmı Avrupa ülkelerine ihraç edilecek. İşbirliği anlaşmasına göre beş yılı aşkın ortaklık süresince 250.000’den fazla Combo üretilecek. 2011 yılına ait üretim rakamı ise 5250 adet olacak. Bunun yanında yerli tedarikçilerden toplamda yaklaşık 1milyar Euro üzerinde tedarik yatırımı yapılacak ki bu Türkiye için büyük bir istihdam olduğu anlamına geliyor.

Bursa’da gerçekleştirilen etkinlikte Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik ve Tofaş CEO’su Ali Pandır yaptıkları konuşmalarda, Türkiye’de üretilen Combo’nun Avrupa pazarlarında alıcı bulacağının ve bunun ülkemize yapılmış büyük bir yatırım olduğunun altını çizdiler.

 

Ali Pandır: “Çok markalı üretim, rekabet gücümüzü arttırıyor”

 
Tofaş CEO’su Ali Pandır, yaptığı konuşmada, “2011 Yılının Ticari Aracı” seçilerek kalitesini tüm dünyaya kanıtlayan Yeni Fiat Doblo ile aynı platformu paylaşan Opel Combo’nun üretim bandından inişini kutlamanın heyecanını yaşadıklarını dile getirdi. Ali Pandır, Türkiye’de otomotiv sanayinin öncüsü konumundaki Tofaş’ın 40 yıldır aralıksız ülke ekonomisine katma değer yaratmayı sürdürdüğünün altını çizerek şöyle konuştu: “Dünyada 80’den fazla ülkeye ihracat yapan ve otomotiv sektörünün global oyuncuları arasında yer alan Tofaş’ın bu başarısında son yıllarda ard arda hayata geçirdiği yeni ürün yatırımlarının büyük rolü var. Son beş yılda Ar-Ge ile birlikte Bursa fabrikasına yapılan kapasite ve modernizasyon yatırımları toplamda 2 milyar ABD dolarını aştı. Bursa fabrikasının üretim kapasitesi 250.000 adetten 400.000 adede ulaştı. Tofaş yeni ürünleri devreye sokarken birden çok markaya da üretim yapar hale geldi”. Güçlü ortağı Fiat’ın yanı sıra MiniCargo projesiyle Peugeot ve Citroen markalarına üretim yapan Tofaş Ailesi olarak Opel/Vauxhall ile birlikte üretim yaptıkları marka sayısını beşe çıkarmanın gurunu yaşadıklarını söyleyen Ali Pandır, “MiniCargo projesinde olduğu gibi fikri ve sınai mülkiyet hakları Tofaş’a ait olan yeni Fiat Doblo’da aynı platform üzerinde çok markalı üretimi başlatarak dünya pazarlarındaki rekabetçi konumumuzu daha da güçlendiriyoruz. Yeni Doblo, Fiat, Opel/Vauxhall ile birlikte Ram markaları için ömrü boyunca 1.5 milyon adet üretilecek. Bu üretimin yüzde 85’i ihraç edilirken ülkemize de toplamda 11 milyar ABD dolarından fazla ihracat geliri getirecek” dedi.

Özcan Keklik: “Türk otomotiv sanayiine güvenimiz tam”

 

Özcan Keklik ise “Türk otomotiv sektörü hızla büyüyor. Biz de bu olumlu gelişmeyi yakından takip ediyoruz. Tofaş ile gerçekleştirdiğimiz işbirliği çerçevesinde, Opel Combo hafif ticari aracımızın, Türkiye’de üretilmesi ve Bursa’dan tüm Avrupa pazarlarına sunulacak olması, bizim Opel olarak Türkiye pazarına ve Türk otomotiv sanayine olan güvenimizi ortaya koyuyor. Araçlarımızın Türk mühendisleri ve işçilerinin elinden çıkmasından da ayrı bir mutluluk duyuyoruz” diyerek ortaklığın önemine değindi. Bununla birlikte Keklik, yerli tedarikçilerden gerçekleştirilecek satın alımların değerinin tahmini 1 milyar Euro üzerinde olacağını ve bunun, ülke ekonomimiz için orta ve uzun vadede büyük derecede bir katma değer yaratıldığının güzel bir örneği olduğunun altını çizdi. Özcan Keklik Türkiye`de üretilecek yıllık 40.000 dolaylarındaki hafif ticari aracın önemli bir bölümü Avrupa ülkelerine ihraç edileceğini bu nedenle Türkiye pazarına yüklü şekilde araç tedarik edemeyeceklerini ifade etti.

 

 

 

Yeni Opel Combo iki motorla geliyor

 

Yeni Opel Combo, 1.3 lt ve 1.6 lt dizel motor seçenekleriyle satışa sunulacak. 1.6 lt dizel motorda manuel ve otomatik şanzıman seçenekleri yer alacak. Yeni Combo eskisinden daha uzun (4390 mm), daha geniş (1831 mm) ve daha yüksek (1845 mm) boyutlarıyla sınıfının en geniş ve en uzun vanı unvanına sahip olacak. Aracın kabin hacmi ise 3,2 metreküp.

 

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

 

spot_imgspot_imgspot_img
spot_imgspot_imgspot_img

Kategoriler