Çarşamba, Aralık 1, 2021
Ana SayfaHaberlerNefeskesen video test

Nefeskesen video test

Performanslı sürüş, birçok otomobil tutkunu için sürüş keyfi için eş anlamlı. Özellikle ivmelenme sırasında yaşanılan geriye doğru çekilme hissi ve hızlı ivmelenme nedeniyle boyun kaslarında hissedilen gerilme, bu tadı alanlar için bağımlılık yapar nitelikte… Peki, adrenalin tutkusunu ve yüksek performansı yaşamak için hızlı ve pahalı bir otomobil şart mı? Bizce değil… En azından İstanbul’da, VIALAND’de hizmete giren Nefeskesen adlı eğlence treni (roller coaster) ile adrenaline ve ivmelenmeye baş döndüren şekilde doymak mümkün.

Peki Nefeskesen ne kadar hızlı? Yetkililerin resmi açıklamalarında yer alan 110 km/s’ye 3 saniyede çıkma ve 110 km/s’nin üzerindeki maksimum hız açıklamaları ne kadar gerçekçi?

Performans tutkunu bir kişi olarak bu soruların yanıtlarını ben de merak ediyordum. Bunun yanıtlarını bulmak için GPS teknolojili profesyonel test cihazı ile bir deneme yapmaya karar verdim.

Nefeskesen ne kadar hızlı? | izlesene.com

17 milyon TL’lik yatırımla hayata geçirilen Nefeskesen, roller coaster üretimi konusunda uzman olan İsviçreli Intamin firması tarafından üretilmiş. Intamin, ayrıca VIALAND içerisinde bulunan Maceraperest, Viking, Çılgın Nehir, Minik Kaşifler ve Fatih’in Rüyası gibi eğlence birimlerindeki sistemleri de kurmuş.  660 metrelik ters burgulu ray hattına sahip Nefeskesen istasyondan 50 metre yüksekliğe kadar yükseliyor.

Macera başlıyor

Nefeskesen son derece güvenli bir eğlence aracı. Tabi ki binmek için bazı kuralları var. Mesela boyu 140 cm’den az olanlar, kalp ve tansiyon hastaları, hamileler için uygun bir eğlence olmadığını söylemem gerek. Bu eğlence trenine binmek bile belli bir disiplin içinde oluyor ve yetkililerin yönlendirmelerine uymak güvenlik açısından önem taşıyor.

Aslına bakarsak, Nefeskesen’in yapısı test cihazımız için bazı handikaplar içeriyordu. Kullandığımız cihaz GPS teknolojili olduğundan, cihaz anteninin her zaman açık alanda ve gökyüzünü görmesi, cihazın hassasiyeti ve data kaydı yapabilmesi açısından önemli. Üstü camekan ve kısmen metal konstrüksiyon ile kaplı istasyon, köprü ve tünel geçişi, ters burgu esnasında antenin gökyüzü yerine yer yüzüne bakması, az önce bahsettiğim handikaplar arasında. Bunun sonucunda GPS bağlantısında ve veri akışında anlık kopmalar oldu. Ama test cihazından aldığım veriler, Nefeskesen’in performansı hakkında fikir sahibi olmak açısından son derece yeterliydi.

Nefeskesen – Vialand | izlesene.com

Bu ölçümde en büyük sorunlardan birisi de birçok parçadan oluşan test cihazını nereye sabitleyeceğimdi. Sonuçta sevgili dostumuz İlker Pehlivan’ın kırmızı montu imdadıma yetişti ve cihazı, bataryayı ve kabloları, bu montun geniş sayılabilecek iç cebine koydum. Fermuarı da boynuma kadar çektim. Videodan da görüleceği gibi kollarımla da montu kendime bastırmak suretiyle cihazın mont içindeki hareketini minimize ettim. Vantuzlu kameraları ve mikrofonu da koli bandı ile Nefeskesen’in burnuna kuvvetli şekilde sabitledim.

Daha sonra koltuğa oturdum. Aman Allah’ım ayak mesafesi beklediğimden de kötü… Ama bunu düşünmenin sırası değil. Yetkililer güvenlik barını üstümden geçirip karın hizamda sabitliyorlar. Artık hazırım. Eğlence, sol sert aşağı virajla, yaklaşık 20-30 km/s hızla sakin şekilde başladı. Köprü altından 20 km/s hızla çıkan Nefeskesen’in arkasından adeta roket ateşleniyor ve 3.1 saniye sonra 99 km/s’ye ulaşıyor ve bu noktada burgu başlıyor. Bu sırada “bu şeyin” gerçekten hızlı olduğunu anladım.  En yüksek hız olan 111 km/s’ye rayların en yüksek noktasında çıkılıyor ve ardından baş aşağı inerek, kaya formu verilmiş bir tünele giriliyor. Daha sonrası ise Immelman dönüşü ve 360 derecelik burgularla devam ediyor. Bu noktalarda benim en çok çekindiğim nokta; ne kadar sağlam monte etmiş olursam olayım, sonuçta ilk defa bu kadar yüksek G  gücü ve rüzgar nedeniyle kameraların ( toplam 3 kamera) yerinden çıkması neticesinde yaralanmaya neden olma ihtimali oldu. Neyse ki, korktuğum olmadı. Yalnız son evrede parlak ve kaygan zemine tutturduğum mıknatıslı GPS anteni yerinden çıktı ve o da bir sorun yaratmadı.

Sonuç:

20-99 km/s hızlanması 3.1 saniye süren Nefeskesen, maksimum 111 km/s’ye çıkabiliyor. Adrenalin ve ivmelenme tutkunu iseniz bu zevki yaşamak için illaki yüksek performanslı ve pahalı bir otomobile ihtiyacınız yok. Nefeskesen ile adrenalini ve ivmelenmeyi makul fiyata ve güvenli şekilde yaşayabilmek mümkün.  

Not: Rakım bilgileri Nefeskesen’in deniz seviyesinden olan yüksekliğini ifade etmektedir.

Vialand giriş ücreti-bilet fiyatları (30 Haziran 2014 tarihine kadar)

                     Hafta İçi                 Hafta Sonu/Tatil Günleri

Tam                                55 TL                     65 TL

Çocuk                              50 TL                     55 TL

60+                                50 TL                     55 TL

Aile (4 kişi)                       192 TL                   216 TL

Aile (5 kişi)                       235 TL                   265 TL

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

 

Kategoriler