Çarşamba, Haziran 12, 2024
spot_img
Ana SayfaAkaryakıtMichelin’den yakıt tasarrufu için tavsiyeler

Michelin’den yakıt tasarrufu için tavsiyeler

Tüketicilerin otomobilleri ile ilgili en çok yakındıkları konuların başında gelen yakıt masraflarını düşürmek mümkün. Araçlardaki yakıt tüketiminin yüzde 20’si lastiklerden kaynaklanırken, doğru lastik seçimi ile yakıt tüketimi önemli ölçüde azaltılabiliyor. Dünya lastik sektörünün lider üreticilerinden Michelin, lastik teknolojileri ile tasarruf ettiren ürünlerini tüketicilerle buluşturmaya devam ediyor. Son 20 yıl içinde 15 milyar litrelik yakıt tasarrufu sağlayan “Yeşil Lastik” konseptinin öncüsü Michelin, sürücülere yakıt tasarrufu sağlayarak daha az yakıt tüketmenin yöntemleri hakkında ipuçları veriyor. Doğru lastik seçimi ve araç kullanma metotları ile yakıt tüketimini düşürmenin mümkün olabildiğini söyleyen Michelin yetkilileri, bu anlamda kullanım alışkanlıklarında yapılacak ufak değişikliklerle, yakıt harcamalarında ciddi oranlarda tasarruf edilebileceğini kaydettiler. Michelin’in tavsiyelerini aşağıda sıralıyoruz.

Sabit hızdan vazgeçmeyin

Hızlı ve ani hareketler motorunuzun daha fazla çalışmasına neden olur. Yakıt tasarrufu sağlamak için sabit hızla ilerleyerek devamlı ileriye bakın. Bu sayede meydana gelebilecek tehlikeleri önceden görüp ani hız artışı veya frenlemelerden kaçınabilirsiniz. Böylece enerji tüketimine neden olan hareketleri minimuma indirerek daha az yakıtla maksimum yol kat edebilirsiniz.

Vites değişimi konusunda bilinçli davranın

Motor hızınızı mümkün olduğunca düşük tutmak ve optimum verimlilikte çalışmasını sağlamak için 2000-2500 d/d arasında vites değiştirin.

Lastik basıncınızı kontrol edin

Aracınızın lastik basıncını kontrol edin. Düşük hava basıncının, lastiklerinizin daha fazla dönmesine neden olarak yakıt tüketiminizi arttırdığını unutmayın. Aşırı şişirilmiş lastikler ise lastiğin yola tutunma kabiliyetini olumsuz yönde etkiler. Güvenli ve ekonomik sürüş koşullarını sağlamanız için doğru hava basınçlı lastik kullanmak hayati önemdedir.

Klima ve elektronik cihazlar tüketimi arttırır

Klima, cep telefonu, MP3 çalar gibi aletler enerji kullanımınızı artırır. Özellikle hava filtrelerinin maksimum ayarda kullanıldığı şehir içi yollarda, klima kullanımı aracınızın yakıt tüketimini katlayacaktır. Cep telefonu, MP3 çalar gibi aracınıza takılabilir aletler de yakıt tüketimini arttırır. Tasarruflu bir sürüş için bu aletleri kullanmadan önce bir kere daha düşünün.

Yüksek hızla seyir ederken camlarınızı açmayın

Otobanda yüksek hızla seyir ederken camların açık bırakılması aracın içinin paraşüt görevi görmesine neden olur. İçeriye giren hava sürtünmeye neden olacağından yakıt tüketimini de arttıracaktır.

Aracınızın yüküne dikkat edin

Araca fazladan monte edilen, takılan aynalar, süsler, özel olarak üretilmemiş hava tutucu her şey aracın aerodinamik yapısını etkileyerek yakıt tüketimini arttırır. Bu yüzden hafif seyahat etmeye özen göstererek kullanmadığınız ağırlıkları kaldırın.

Trafikte ilerleyemiyorsanız motoru kapatmaya üşenmeyin

Trafikteki kısa duraklamalar dışında eğer 1 dakikadan fazla yerinizden kıpırdayamıyorsanız daha fazla yakıt sarfiyatını önlemek için motorunuzu kapatın.

Çevreci lastik kullanın

Örneğin Michelin Energy Saver lastiklerinin, yakıt tasarrufu özelliği sayesinde, 45.000 km’lik ortalama ömrü süresince 80 litreye kadar tasarruf sağladığı belirtiliyor. Ayrıca, bu lastiğin ıslak zeminde fren mesafesini 3 metreye kadar kısaltarak güvenli bir yolculuk sunduğu ifade ediliyor. Michelin, enerji tasarruflu lastikleri, otomobillerden ağır vasıtalara kadar uzanan geniş bir gamda sunuyor. Green X etiketi bulunan her Michelin lastiği enerji tasarruflu lastik kategorisine giriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

 

spot_imgspot_imgspot_img
spot_imgspot_imgspot_img

Kategoriler