Pazartesi, Mart 4, 2024
spot_img
Ana SayfaÇevreMercedes-Benz Türk güneş enerjisine ağırlık veriyor

Mercedes-Benz Türk güneş enerjisine ağırlık veriyor

spot_imgspot_imgspot_img

Mercedes-Benz Türk güneş enerjisine ağırlık veriyor. Mercedes-Benz Türk güneş enerjisine ağırlık veriyor. Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda 2019 yılında güneş enerjisi santralini kuran şirket, santralin kuruluşundan günümüze kadar 261 ton, sadece 2022 yılında ise 82 ton CO2 salımını engelledi. Fabrika, devreye alınan uygulamalar ile spesifik enerji tüketiminde 2022 yılında en düşük değere ulaştı. 2022 yılında Hoşdere Otobüs Fabrikası’nın klima santrallerine yaklaşık 50 adet frekans konvertörü ilave eden Mercedes-Benz Türk, böylece ilgili sistemlerde yüzde 30’lara varan oranlarda enerji verimliliği sağladı.

Karbon ayak izini ufaltma konusunda çalışmalar yapan Mercedes-Benz Türk; Genel Müdürlük & Pazarlama Merkezi’ne 3470 kWp gücünde güneş enerjisi santrali kurulumu için de çalışmalara başladı. Projenin 2023 yılında bitmesi planlıyor. Şirket, güneş enerjisi santralinin devreye alınması ile Genel Müdürlük & Pazarlama Merkezi’nin elektrik enerjisi ihtiyacının yaklaşık yüzde 80’ini yeşil enerjiden sağlayacak.

“Yeşil Fabrika” olma hedefi doğrultusunda Aksaray Kamyon Fabrikası’nın hol çatılarına 6 MWe gücünde güneş enerjisi santrali kurulumu için de saha çalışmalarına başlayan şirket, doğaya salınan CO2 miktarını önemli ölçüde azaltmayı hedefliyor.

Otomobil.com.tr sitesinde daha önce yayınlanan Mercedes-Benz Türk 100 bininci kamyon haberi için BURAYA, Mercedes-Benz Türkiye internet sayfasına ulaşmak için BURAYA tıklayın!

Kategoriler