Pazartesi, Ocak 24, 2022
Ana SayfaFuarMercedes-Benz - Autoshow 2021 Mobility

Mercedes-Benz – Autoshow 2021 Mobility

Mercedes-Benz – Autoshow 2021 Mobility. Mercedes-Benz, ilk dijital Autoshow etkinliğinde 4 farklı markası ile boy gösteriyor. 26 Eylül 2021 tarihine kadar dijital standında ziyaretçilerini ağırlayacak Mercedes-Benz; yeni elektrikli amiral gemisi EQS, yeni C Serisi, EQA, EQC, AMG GT 4 Kapı Coupe, yeni Mercedes-Maybach S Serisi, yenilenen CLS, GLB, G Serisi ve Vision AVTR konsept otomobilini tanıtacak.

Konuyla ilgili olarak konuşan Mercedes-Benz Otomotiv İcra Kurulu ve Otomobil Grubu Başkanı Şükrü Bekdikhan; “Geçmişten günümüze, birçok yeniliği, otomotiv dünyasına sunan ve lüks segmente birçok alanda öncülük eden markamız, her geçen gün yepyeni teknolojiler üzerinden sürdürülebilir ve çevreye duyarlı çözümler sunmaya devam ediyor. Yaptığımız global açıklamamızda, gelecek planlarımızın yalnızca elektrikli modeller üzerine şekilleneceğini belirttik. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde, koşulların izin verdiği tüm pazarlarda tamamen elektrikliye geçmek için hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. ‘Elektriğin öncüsü’ olmayı hedeflediğimiz bu yolda, yarı-elektrikli araçlardan tamamen elektrikli otomobillere geçiş yaparak, emisyonsuz ve yazılım odaklı bir geleceğe doğru ilerliyoruz. Mercedes-Benz olarak bizim bu dönüşümdeki temel görevimiz ise, elektrikli otomobil alanında etkileyici ürünler sunarak müşterilerimizi bu geçişe ikna etmek oluyor. İşte tam bu noktada, her yaştan her kitleye hitap etme geleneğimizi sürdürerek, Mercedes-EQ markamız altında farklı ihtiyaçlar için farklı çözümler sunmaya devam ediyoruz.” dedi.

Şükrü Bekdikhan sözlerine şöyle devam etti: “Bu yılın son ayında lansmanını planladığımız, yeni bir dönemin başlangıcını temsil eden EQS ve kompakt segmentteki tamamen elektrikli ilk aracımız EQA modelleri, bu fuarda ilk kez detaylı olarak incelenebiliyor. Kasım ayında Türkiye lansmanını yapacağımız, segmentinin yıldızı yeni C-Serisi’nin detaylarına hakim olurken ayrıca geleceğin mobilite vizyonunu gözler önüne serdiğimiz Vision AVTR ile de gelecek ile ilgili planlarımıza yakından tanıklık edilebiliyor.”

EQA

Mercedes-EQ ailesinin tamamen elektrikli kompakt ve dinamik SUV modeli EQA’yı Türkiye’de ilk kez Autoshow ile birlikte meraklılarıyla buluşuyor. Marka, EQA ile müşterilerine ilk kez kompakt segmentte de tamamen elektrikli, şehir içi kullanıma uygun ve 432 km’ye kadar son derece güçlü menzili ile yeni bir elektrikli Mercedes deneyimi sunuyor.

GLA’nın yakın bir akrabası olan EQA DC şarj istasyonlarında yalnızca 30 dakikada yüzde 80 doluluk oranına ulaşabiliyor. EQA 350 4MATIC, ön ve arka aksta yer alan iki elektrikli motorun ürettiği toplam 292 BG güç ile 0-100 km/s hızlanmasını ise yaklaşık 6 saniyede tamamlıyor. Yeni Mercedes-Benz EQA’nın fiyatı 928.500 TL olarak açıklandı.

EQS

Mercedes-EQ markası, tamamen elektrikli ilk lüks sedan modeli EQS,523 HP ile 0’dan 100’e 4,3 saniyede çıkabiliyorken aynı zamanda tam tamına 672 km’ye kadar bir menzil sunuyor. EQS’te, DC şarj istasyonlarında 300 kilometreye kadar menzil için yalnızca 15 dakikalık bir şarj yeterli oluyor.

Yeni S-Serisi’ne yakın konfor ve lüks özellikleri sunan EQS, tamamen elektrikli bir platform üzerine inşa ediliyor. Tamamen yeni bu konsept, “Amaca Yönelik Tasarım”ı mümkün kılıyor. Bütünleşik kavisli hatları, fastback arka tasarımı ve olabildiğince önde konumlandırılan kabiniyle EQS, ilk bakışta bile içten yanmalı motora sahip araçlardan ayrışıyor. “Progressive Luxury” (İlerici Lüks) ile birleştirilen “Sensual Purity” (Duygusal Sadelik) tasarım felsefeleri, cömertçe şekillendirilen yüzeyleri, azaltılmış çizgileri ve kesintisiz geçişleri beraberinde getiriyor. Yeni Mercedes-Benz EQS’nin satış fiyatı 2 milyon 758 bin TL olarak açıklandı.

Vision AVTR

Las Vegas’ta düzenlenen 2020 Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (CES 2020) sergilendiği gibi dünyanın her yerinde yankı uyandıran VISION AVTR, Autoshow 2021’de de sergileniyor. Konsept aracın adındaki AVTR, “Advanced Vehicle Transformation” (Gelişmiş Araç Dönüşümü) anlamına gelirken, aynı zamanda James Cameron’un Avatar filminden esinlenilmesiyle, kısaltmaya uygun bir karaktere bürünüyor. Avatar 2 film ekibiyle beraber geliştirilen VISION AVTR, çok sayıdaki teknolojik yeniliğiyle otomotiv sektörünün geleceğine ışık tutuyor. Alışılmış “İnsan-Makine” ara yüzüne, doğanın da eklendiği VISION AVTR’da tamamen geri dönüştürülmüş malzemeler kullanılıyor. Tamamen elektrikli altyapıdaki aracın en önemli yeniliklerinden biri de devrim niteliğindeki geri dönüşümlü organik pil teknolojisi.

Otomobil.com.tr sitesinde daha önce yayınlanan kapsamlı Mercedes-Benz EQS yazısı için BURAYA, Mercedes-Benz Türkiye internet sitesine ulaşmak için BURAYA tıklayın!

 

Kategoriler